Cyprian Kamil Norwid Bema pamięci żałobny rapsod - interpretacja i analiza wiersza - strona 3

tak cały tekst opiera się na zderzeniu planu historycznego i alegorycznego. Pierwsza część tekstu ma wyraźny charakter opisowy i dotyczy przeszłości, natomiast druga część otwiera się na przyszłość. Sygnalizacją owego przejścia jest zmiana perspektywy podmiotu lirycznego. Jak zaznacza Ireneusz Opacki, w pierwszej części dominuje bowiem trzecioosobowa obserwacja żałobnego konduktu, natomiast potem podmiotem staje się sam orszak pogrzebowy, wypowiadający się w pierwszej osobie liczby mnogiej. Słowa owego zbiorowego podmiotu nie odnoszą się już do konkretnej rzeczywistości historycznej, ale dotyczą ogólnej sytuacji „ludzkości”.

Mamy więc tutaj do czynienia z klasyczną strukturą paraboli. Płaszczyzna znaczeń konkretnych (pogrzeb Bema) odsłania warstwę sensów uniwersalnych. W tym wypadku chodzi o ogólną refleksję filozoficzną. Mowa tu o swoistej historiozofii Norwida. Poeta wyraża przekonanie, że wartości symbolizowane przez zmarłego generała czeka globalny triumf (obraz żałobnego konduktu wychodzącego w przyszłość).

Bem staje się bohaterem mesjańskim, jego śmierć (a zwłaszcza jej transpozycja w przestrzeni zbiorowej pamięci) ma obudzić ducha ospałych narodów. W funkcji tej występuje obraz uderzania o bramy miast urnami z prochami zmarłych bohaterów. Dźwięk ten zostaje porównany do trąb Jerychońskich:

Aż się mury Jerycha rozwalą jak kłody,
Serca zemdlałe ocucą – pleśń z oczu zgarną narody.

Ostatnie słowa wiersza: „Dalej – dalej –” sugerują, że ostateczne spełnienie dzieła, o którym mowa, nastąpi w przyszłości.

Polecamy również:

  • Bema pamięci żałobny rapsod - treść wiersza

    — Czemu, cieniu, odjeżdżasz, ręce złamawszy na pancerz,Przy pochodniach, co skrami grają około twych kolan?Miecz wawrzynem zielony, gromnic płakaniem dziś polan,Rwie się sokół i koń twój podrywa stopę, jak tancerz.Wieją, wieją proporce i zawiewają na siebie,Jak namioty ruchome wojsk, koczujących... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Super pozdrawiam
Marek • 2022-01-18 11:58:05
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10