Architektura romańska w Europie - przykłady, cechy, historia - strona 3

te najpospolitsze, gdyż były one najtańsze. Na późniejszym etapie romanizmu dominującym budulcem stała się cegła, która później, w czaach gotyku, była już powszechnie używana.

Castel del Monte
Castel del Monte/ whc.unesco.org

 

Styl romański we Włoszech

Romanizm we Włoszech najbujniej rozwijał się w ich północnej części, Lombardii. To właśnie tam stosowano najbardziej wymyślne elementy dekoracyjne (arkadowe galerie, portale z przedstawieniami figuralnymi, elementy figuralne na fasadach).

Najważniejszymi budowlami tego okresu są: zespól obiektów w Pizie (ze słynną krzywą wieżą), Kościół Sant'Abbondio w Como (1063-1095, pięcionawowy), katedra w Parmie (XII w.) oraz Castel del Monte (zamek wybudowany w 1240 r.).

Styl romański we Francji

Francuski romanizm rozwijał się od X w. do pierwszej połowy XII, kiedy to narodził się styl gotycki. Był on dosyć mocno zróżnicowany, więc badacze wprowadzili podział na poszczególne szkoły. Szkoła prowansalska często nawiązywała do architektury starożytnego Rzymu, budowle wznoszono z kamiennych ciosów, które były znacznie większe niż w innych regionach. Szkoła poitou cechowała się flankowymi fasadami oraz stożkowymi dachami na wieżach, natomiast w szkole normandzkiej wznoszono świątynie o wysokich

Polecamy również:

  • Malarstwo i rzeźba romańska w Europie - przykłady, cechy, historia

    Romanizm to styl architektoniczny, który narodził się w Europie ok. X w. naszej ery. Za jego kolebkę uważana jest zachodnio-środkowa część kontynentu: Francja, północne Włochy oraz Niemcy. Sam nurt powstał ze względu ponowne zainteresowanie się sztuką starożytną. Rozwijał się on do XIII w., kiedy... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 4 =
Badacz wlotów i upadków cywilizacji
2020-06-11 21:16:11
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uproszczoną formą budowli rzymskich. Bez tynków i zdobień. Głównie z budulca skalnego i dostosowany do trudnych czasów początku średniowiecza, spełniając funkcje obronne. Stąd grube mury i wąskie okna. Obronne budowle u schyłku Cesarstwa Rzymskiego budowane na północy, przypominają budowle z czasów Karola Wielkiego (wczesne średniowiecze). Te natomiast są doskonalszą formą budowli w stylu romańskim. Widoczny jest trend do uproszczenia i nastawienia na warowność.
Ostatnio komentowane
gbgf
nmbgm, • 2021-01-23 17:21:13
Ten wykres jest zły. Połączenie przemian 3 i 4 w taki sposób jest niedopuszczalne i my...
Mr G. • 2021-01-23 12:33:29
2
kk • 2021-01-22 14:02:14
czasownik Amerykę osoba liczba czas rodzaj ...
maja kaja • 2021-01-22 12:34:31
Frankowi- germański lud barbarzyński.
ANONIM • 2021-01-22 11:10:48