Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Architektura romańska w Europie - przykłady, cechy, historia

Ostatnio komentowane
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Zhańbiony Mężczyzna Autor: Władysław Pitak Młodzi mężczyźni nie spieszą się d...
Władysław • 2020-01-25 07:42:34
SĄD SĄDEM A ,,SPRAWIEDLIWOŚĆ" TO ZUPEŁNIE INNA SPRAWA CHOĆ WIELU POCZCIWOTOM ZALEŻY...
LESZEK • 2020-01-24 09:05:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Początki architektury romańskiej w Europie

Dokładna data zapoczątkowania stylu romańskiego w europejskiej architekturze nie jest znana. Jej powstanie wiązało się z ponowionym zainteresowaniem budownictwem starożytnego Rzymu oraz Bizancjum. Badacze twierdzą, że proces ten trwał przez wiele lat, co po upływie czasu pozwoliło na wykrystalizowanie się sposobu wznoszenia budowli, który dzisiaj nazywamy stylem romańskim. Pierwsze konstrukcje tego typu wznoszono już ok. X w. Miejscem szczególnego dla rozwoju stylu romańskiego była zachodnia Europa: Włochy, Niemcy oraz Francja.

Wielka ekspansja stylu romańskiego wiąże się także z wydarzeniami charakterystycznymi dla średniowiecza. Najważniejszą rolę odegrała tutaj chrystianizacja pogańskich regionów Europy. Nową wiarę na te tereny przynosili najczęściej misjonarze, którzy zarządzali także budową świątyń. Do krajów przyjmujących chrześcijaństwo udawali się również zakonnicy (benedyktyni i cystersi). Na obcych ziemiach musieli oni wznosić swoje opactwa, a czynili to w stylu znanym im z ojczyzny – romanizmie.

Bardzo ważna jest także cezura roku 1000, czyli data, która miała przynieść Sąd Ostateczny. Kiedy okazało się, że apokalipsy udało się

Polecamy również:

  • Malarstwo i rzeźba romańska w Europie - przykłady, cechy, historia

    Romanizm to styl architektoniczny, który narodził się w Europie ok. X w. naszej ery. Za jego kolebkę uważana jest zachodnio-środkowa część kontynentu: Francja, północne Włochy oraz Niemcy. Sam nurt powstał ze względu ponowne zainteresowanie się sztuką starożytną. Rozwijał się on do XIII w., kiedy... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =