Architektura romańska w Europie - przykłady, cechy, historia

Początki architektury romańskiej w Europie

Dokładna data zapoczątkowania stylu romańskiego w europejskiej architekturze nie jest znana. Jej powstanie wiązało się z ponowionym zainteresowaniem budownictwem starożytnego Rzymu oraz Bizancjum. Badacze twierdzą, że proces ten trwał przez wiele lat, co po upływie czasu pozwoliło na wykrystalizowanie się sposobu wznoszenia budowli, który dzisiaj nazywamy stylem romańskim. Pierwsze konstrukcje tego typu wznoszono już ok. X w. Miejscem szczególnego dla rozwoju stylu romańskiego była zachodnia Europa: Włochy, Niemcy oraz Francja.

Wielka ekspansja stylu romańskiego wiąże się także z wydarzeniami charakterystycznymi dla średniowiecza. Najważniejszą rolę odegrała tutaj chrystianizacja pogańskich regionów Europy. Nową wiarę na te tereny przynosili najczęściej misjonarze, którzy zarządzali także budową świątyń. Do krajów przyjmujących chrześcijaństwo udawali się również zakonnicy (benedyktyni i cystersi). Na obcych ziemiach musieli oni wznosić swoje opactwa, a czynili to w stylu znanym im z ojczyzny – romanizmie.

Bardzo ważna jest także cezura roku 1000, czyli data, która miała przynieść Sąd Ostateczny. Kiedy okazało się, że apokalipsy udało się jednak

Polecamy również:

  • Malarstwo i rzeźba romańska w Europie - przykłady, cechy, historia

    Romanizm to styl architektoniczny, który narodził się w Europie ok. X w. naszej ery. Za jego kolebkę uważana jest zachodnio-środkowa część kontynentu: Francja, północne Włochy oraz Niemcy. Sam nurt powstał ze względu ponowne zainteresowanie się sztuką starożytną. Rozwijał się on do XIII w., kiedy... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 1 =
Badacz wlotów i upadków cywilizacji
2020-06-11 21:16:11
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uproszczoną formą budowli rzymskich. Bez tynków i zdobień. Głównie z budulca skalnego i dostosowany do trudnych czasów początku średniowiecza, spełniając funkcje obronne. Stąd grube mury i wąskie okna. Obronne budowle u schyłku Cesarstwa Rzymskiego budowane na północy, przypominają budowle z czasów Karola Wielkiego (wczesne średniowiecze). Te natomiast są doskonalszą formą budowli w stylu romańskim. Widoczny jest trend do uproszczenia i nastawienia na warowność.
Ostatnio komentowane
k
k • 2021-05-14 10:37:06
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25
Piłsudski dla władzy dopuścił do walki między Polakami.
Marcin • 2021-05-12 07:52:49