Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego - skład, cechy, historia

13 grudnia 1981 roku komunistyczne władze w Polsce wprowadziły na terenie kraju Stan Wojenny. Była to rozpaczliwa próba utrzymania władzy PZPR nad krajem ogarniętym niepokojami, z coraz silniejszą opozycją polityczną w postaci "Solidarności". Decyzja była także przynajmniej pośrednio motywowana obawą o możliwość wkroczenia wojsk sowieckich na terytorium Polski.

Decyzja o wprowadzeniu Stanu Wojennego została podjęta przez grupę wojskowych z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele, stąd też nie powinno budzić zdziwienia, że to właśnie na wojsku zostały oparte struktury "kryzysowego" rządu. Stała się nim Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego - WRON. W skład WRON-u weszli wszyscy wyżsi dowódcy wojskowi, szefowie sztabów i kilka postaci o niższych stopniach, za to znane w społeczeństwie, m.in. astronauta Mirosław Hermaszewski. Główną rolę od początku odgrywało jednak trzech generałów - Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak i Florian Siwicki.

Powstanie WRON-u zawiesiło na jakiś czas działanie regularnych struktur władzy, stąd też niektórzy mówią wręcz o wprowadzeniu wojskowej dyktatury. Faktem jest, że pomiędzy 1981 a 1983 roku kluczową rolę w polityce kraju odgrywali wojskowi, którzy prowadzili tłumienie ruchów politycznych wrogich PZPR.

Działania WRON-u spotkały się z niezadowoleniem i mniej lub bardziej ukrytym oporem społeczeństwa. Przeciwko WRON-owi, nazywanego pogardliwie "wroną" i generałowi Jaruzelskiemu skomponowano wiele złośliwych pieśni, wierszy i dwuznacznych powiedzeń, trudnych do wyłapania nawet przez cenzurę. Po odzyskaniu niezależności przez Polskę w 1989 roku rozpoczęły się procesy osób odpowiedzialnych za powstanie WRON-u i popełnione w czasie jego rządów czyny. Głównymi zarzutami było użycie siły podczas tłumienia strajków po wprowadzeniu Stanu Wojennego, aresztowania i szykany członków "Solidarności" i uczestników wystąpień, jak również częste przypadki tajemniczych morderstw ważnych działaczy opozycyjnych, w większej części przeprowadzonych na zlecenie lub chociaż za wiedzą i przyzwoleniem władz.

Polecamy również:

  • Czy wprowadzenie stanu wojennego było konieczne?

    Dyskusja na temat konieczności (lub braku jej) wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce pochłonęła już setki godzin dyskusji, prowadzonej zarówno przez polityków, jak i historyków. Kluczowym problemem przy badaniu tego zagadnienia jest skąpy zakres źródeł, zwłaszcza ze strony sowieckiej.... Więcej »

  • Stan wojenny w Polsce - przebieg, charakterystyka

    13 grudnia 1981 roku w całej Polsce na ekranach telewizorów zamiast zwyczajnego programu telewizji pojawił się generał Wojciech Jaruzelski, ogłaszając wprowadzenie Stanu Wojennego. Była to odpowiedź komunistycznego rządu na powstanie w ostatnich miesiącach NSZZ „Solidarność” i tworzenia się w... Więcej »

  • Czesław Kiszczak - biografia, działalność

    Czesław Kiszczak urodził się 19.10.1925 roku w Roczynach w Małopolsce. Wywodził się z rodziny robotniczej o silnych sympatiach komunistycznych, co oczywiście mocno rzutowało na jego późniejsze poglądy. Po wybuchu II wojny światowej przejściowo na robotach w Niemczech, uciekł z nich, a po schwytaniu... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54