Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego - skład, cechy, historia

Ostatnio komentowane
czemu mi znowu jg gre intuje
nigga • 2019-10-20 18:45:52
mało
Wiktoria • 2019-10-20 14:55:43
.
. • 2019-10-20 14:52:40
łatwe bardzo
adolf • 2019-10-20 16:37:00
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

13 grudnia 1981 roku komunistyczne władze w Polsce wprowadziły na terenie kraju Stan Wojenny. Była to rozpaczliwa próba utrzymania władzy PZPR nad krajem ogarniętym niepokojami, z coraz silniejszą opozycją polityczną w postaci "Solidarności". Decyzja była także przynajmniej pośrednio motywowana obawą o możliwość wkroczenia wojsk sowieckich na terytorium Polski.

Decyzja o wprowadzeniu Stanu Wojennego została podjęta przez grupę wojskowych z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele, stąd też nie powinno budzić zdziwienia, że to właśnie na wojsku zostały oparte struktury "kryzysowego" rządu. Stała się nim Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego - WRON. W skład WRON-u weszli wszyscy wyżsi dowódcy wojskowi, szefowie sztabów i kilka postaci o niższych stopniach, za to znane w społeczeństwie, m.in. astronauta Mirosław Hermaszewski. Główną rolę od początku odgrywało jednak trzech generałów - Wojciech Jaruzelski, Czesław Kiszczak i Florian Siwicki.

Powstanie WRON-u zawiesiło na jakiś czas działanie regularnych struktur władzy, stąd też niektórzy mówią wręcz o wprowadzeniu wojskowej dyktatury. Faktem jest, że pomiędzy 1981 a 1983 roku kluczową rolę w polityce kraju odgrywali wojskowi, którzy prowadzili

Polecamy również:

  • Czy wprowadzenie stanu wojennego było konieczne?

    Dyskusja na temat konieczności (lub braku jej) wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce pochłonęła już setki godzin dyskusji, prowadzonej zarówno przez polityków, jak i historyków. Kluczowym problemem przy badaniu tego zagadnienia jest skąpy zakres źródeł, zwłaszcza ze strony sowieckiej.... Więcej »

  • Stan wojenny w Polsce - przebieg, charakterystyka

    13 grudnia 1981 roku w całej Polsce na ekranach telewizorów zamiast zwyczajnego programu telewizji pojawił się generał Wojciech Jaruzelski, ogłaszając wprowadzenie Stanu Wojennego. Była to odpowiedź komunistycznego rządu na powstanie w ostatnich miesiącach NSZZ „Solidarność” i tworzenia się w... Więcej »

  • Czesław Kiszczak - biografia, działalność

    Czesław Kiszczak urodził się 19.10.1925 roku w Roczynach w Małopolsce. Wywodził się z rodziny robotniczej o silnych sympatiach komunistycznych, co oczywiście mocno rzutowało na jego późniejsze poglądy. Po wybuchu II wojny światowej przejściowo na robotach w Niemczech, uciekł z nich, a po schwytaniu... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =