Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rusyfikacja na ziemiach polskich w XIX w. - definicja, działania, skutki

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rusyfikacją nazywamy całą gamę działań, jakie podejmowała administracja Imperium Rosyjskiego w celu wynarodowienia Polaków pod własnym panowaniem. Celem tych działań było oczywiście wchłonięcie żywiołu polskiego do narodu rosyjskiego, a przez to likwidacja zarzewia buntu, jakim zawsze z perspektywy Rosji były tereny Królestwa Polskiego.

Działania rusyfikacyjne były prowadzone z różną intensywnością, w zależności od aktualnej sytuacji międzynarodowej i wewnętrznej. W okresie od 1815 do 1831 roku istnienie względnie silnej polskiej administracji hamowało rusyfikację w Królestwie Pruskim, chociaż nie na Kresach, wcielonych bezpośrednio do Rosji. Nieudane powstanie listopadowe wzmogło naciski wynarodawiające, trwające przez około 20 lat (tzw. noc paskiewiczowska). Ponowny okres odwilży po przegranej przez Rosję wojnie krymskiej (lata 50. XIX wieku) charakteryzował się odrodzeniem polskiego szkolnictwa i administracji, a także zmniejszeniem nacisku na rusyfikację; wtedy to odnosiła sukcesy polityka hrabiego Aleksandra Wielopolskiego. Jego program, jak również cały okres odwilży został zniweczony przez klęskę powstania styczniowego (1864), potem zaś wstąpienie na tron Aleksandra III.

Metody

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 5 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');