Rugi pruskie - czym były, opis, przyczyny

W latach 1870 - 1871 doszło do powstania na terenie Europy nowej potęgi politycznej i ekonomicznej - Cesarstwa Niemieckiego. Młode państwo przeżyło w pierwszych latach swojego istnienia znaczny rozwój gospodarczy, prędko stając się jedną z najsilniejszych gospodarek Starego Świata. Okoliczności te wymuszały na rządzie niemieckim zmierzenie się z różnymi problemami i niekorzystnymi - z niemieckiego punktu widzenia - zjawiskami. Jednym z nich była emigracja zarobkowa ludzi z Imperium Rosyjskiego.

Zjawisko to pojawiło się na terenie Prus jeszcze przed zjednoczeniem. Biedni chłopi z terenów Kongresówki często emigrowali zarobkowo do bogatszego państwa pruskiego i tam, zazwyczaj nielegalnie, pracowali jako robotnicy rolni, pracownicy w fabrykach, górnicy i rzemieślnicy. Byli to zazwyczaj Polacy i Żydzi, rzadziej rodowici Rosjanie. Wielu nielegalnych robotników przybywało też z terenu zaboru austriackiego.

Aby wyeliminować to zjawisko, w roku 1885 (28.03.) wydano ustawę, która nakazywała usunięcie z terenu Prus wszystkich osób posiadających obywatelstwo rosyjskie. Nakaz ten wykonywano planowo i etapami aż do roku 1890. Niejednokrotnie dochodziło wtedy do nadużyć i brutalnego traktowania osób usuwanych z Prus.


Po roku 1890 polityka względem robotników sezonowych została przez państwo pruskie złagodzona, nadal jednak dbano o to, by nie mogli oni łatwo osiąść na nowych terenach.

Rugi pruskie spotkały się z niemal jednoznacznym potępieniem Polaków, którzy widzieli w nich kolejny element polityki germanizacyjnej Cesarstwa Niemieckiego. Podobnie były one przedstawiane w naszej historiografii. W ostatnich latach jednak pojawiły się zdania, że należy na nie spoglądać raczej z perspektywy ekonomicznej jako działania rządu niemieckiego wymierzone w nielegalnych emigrantów, o czym świadczyć mogłoby przeprowadzenie podobnych akcji w innych częściach Niemiec.

Polecamy również:

  • Hakata - definicja, historia, znaczenie

    Mianem „Hakaty” określa się w polskiej historiografii niemiecką organizację nacjonalistyczną, której właściwa nazwa brzmi „Verein zur Förderung des Deutschtums in den Ostmarken”, albo w skrócie „Deutscher Ostmarkenverein“ . Obie te nazwy można przetłumaczyć... Więcej »

  • Kulturkampf w zaborze pruskim - czym była, na czym polegała?

    Zjednoczenie Niemiec w roku 1871 doprowadziło do powstania nowego, silnego państwa w środkowej Europie, które już wkrótce włączyło się do ogólnoświatowego wyścigu mocarstw. Cesarstwo Niemieckie nie było jednak państwem jednolitym. Powstało ono z wielu mniejszych i większych państewek... Więcej »

  • Wóz Drzymały, strajk dzieci we Wrześni - historia, przyczyny, skutki

    Okres pomiędzy zjednoczeniem Niemiec a wybuchem I wojny światowej (1871 – 1914) to lata najbardziej nasilonej germanizacji i zwalczania polskości na ziemiach zabranych Rzeczpospolitej. W tym to okresie państwo niemieckie wprowadziło szereg ustaw wymierzonych przeciwko Polakom, jak również dopuszczało... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26