Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pismo chińskie - historia

Ostatnio komentowane
KPK to podstawa prawna jednak nieograniczona do danego kraju dr Arletta Bolesta adwokat ...
Arletta Bolesta • 2019-04-21 08:49:52
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Początkowo pismo chińskie miało charakter obrazkowy, służyło głównie do przekazywania prostych komunikatów, następnie ewoluując w kierunku prostych piktogramów. Najstarszym odnalezionym zabytkiem pisma chińskiego jest odnaleziony fragment ceramicznego kołowrotka, liczący ok. 4500 tys. lat.

Starożytne Chiny – Napisy na kościach wróżebnych

Inskrypcje wróżebne, wykonywane głównie na skorupach żółwi, pochodzące z XIV - XI wieku p.n.e., są najstarszymi zabytkami pisma chińskiego. Większość odnalezionych przykładów tego pisma, zawiera od jednego do kilku zaledwie znaków, mniejsza cześć znalezisk liczy po kilkaset znaków. Dany napis wykonywano na początku przy użyciu pędzelka, a następnie wycinano. Napisy biegną z góry na dół, kolumny tekstu mogą być czytane zarówno od prawej jak i lewej strony. Napisy na kościach nazywane są wróżebnymi, ponieważ po wykonaniu ich, przykładano np. do skorupy żółwia rozpalony pręt, a po pęknięciach odczytywano odpowiedz na zadane wcześniej pytanie.

Starożytne Chiny – Napisy na brązach

Do najstarszych zabytków pisma chińskiego, oprócz tekstów wróżebnych na skorupach żółwi, zaliczają się inskrypcje na naczyniach z brązu, które pojawiają się kilkaset lat po

Polecamy również:

  • Starożytne Chiny - odkrycia, wynalazki

    Rozwój cywilizacji chińskiej, w dorzeczu żółtej rzeki (Huang He), doprowadził do pojawienia się wielu wynalazków naukowych i technicznych. Rozwinięto oraz udoskonalono wiele dziedzin życia, z których Europejczycy zaczęli korzystać wiele wieków później. Więcej »

  • Starożytne Chiny - architektura

    Architektura w Chinach zaczęła się kształtować około XV w. p.n.e.. W III w. p.n.e. była już bardzo wysoko rozwinięta, wpływając również na inne kraje: Japonie, Koree oraz Wietnam. Początkowo budowle wznoszono z drewna, następnie z suszonej gliny. Najstarszym zachowanym zabytkiem, zbudowanym z drewna, jest... Więcej »

  • Starożytne Chiny - religia - konfucjanizm

    Za twórcę Konfucjanizmu, uważa się myśliciela i filozofa, żyjącego na przełomie VI i V w. – Konfucjusza (Kong Zi – Mistrz Kong). Prawdziwe imię Mistrza Kong (Kong – nazwisko rodowe, Zi – przydomek oznaczający mistrza), to Qiu – oznaczający dosłownie pagórek. Imię wzięło... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 1 =