Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Starożytne Chiny - kultura, nauka

Ostatnio komentowane
karol jest najlepszy
KAROL • 2019-04-15 11:54:08
Ciekawe
Roster • 2019-04-14 13:56:04
Chyba autorowi kontrkultura pomyliła się z kulturą alternatywną. Polecam się doinform...
K2376 • 2019-04-13 13:14:03
szkoda, że nie ma nic na temat ''Tędy i owędy''. :(
młoda_polonistka • 2019-04-13 13:09:56
pozdrawiam ósmoklasistów przed egzaminem xdd
pjoter • 2019-04-13 10:33:20
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Cywilizacja chińska doskonale rozwinęła bardzo zróżnicowane gałęzie nauki i kultury. Z podstaw oraz osiągnięć jakie powstały w Starożytnych Chinach, korzystały kolejno cywilizacje Bliskiego Wschodu, a następnie Europejczycy.

Starożytne Chiny – Medycyna

Jednym z najstarszych zabiegów medycznych, stosowanych już w starożytności przez Chińczyków, była akupunktura. Technika ta polega na nakłuwaniu ciała srebrnymi lub złotymi igłami w odpowiednich punktach, odpowiadających za największą aktywność narządów wewnętrznych. Akupunktura służy do redukowania bólu oraz utrzymania lub przywrócenia równowagi energii qi (energia życiowa), którą posiada każdy człowiek, odpowiadającą za jego sprawne funkcjonowanie. Najstarszy zachowany tekst zawierający informacje o akupunkturze, znajduje się w Huang Di Nei Jing (Kanon Medycyny Chińskiej Żółtego Cesarza) i jest pierwszym klasycznym tekstem medycyny chińskiej. W czasie rządów dynastii Tang akupunktura została uznana za osobną specjalność, której uczono na specjalnym wydziale Uniwersytetu Cesarskiego.

Lecznicze właściwości roślin chińczycy znali już w starożytności, co dało początek farmakologii. Oprócz akupunktury, kolejnym stosowanym powszechnie zabiegiem

Polecamy również:

  • Pismo chińskie - historia

    Początkowo pismo chińskie miało charakter obrazkowy, służyło głównie do przekazywania prostych komunikatów, następnie ewoluując w kierunku prostych piktogramów. Najstarszym odnalezionym zabytkiem pisma chińskiego jest odnaleziony fragment ceramicznego kołowrotka, liczący ok. 4500 tys. lat. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 2 =