Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Najazdy Mongołów na Polskę i Węgry w XIII w. - przyczyny, opis, skutki

Najstarszy syn Czyngis – chana zmarł jeszcze przed jego śmiercią, podczas kampanii zachodniej. Z tego też względu, po podziale imperium mongolskiego na cztery części, wielki chan zapisał wówczas jego część synom poległego Dżocziego – Ordu oraz Batu. Pierwszy z nich osiadł w Zachodniej Syberii i ustanowił swoją Białą Ordę, podczas gdy Batu utworzył Złotą Ordę na zachód od Gór Uralskich.

Batu kierował rozpoczętą w roku 1236 inwazją mongolską na Europę. Jego armią dowodził bohater poprzedniej kampanii zachodniej – Sube`edej. Pierwsi ofiarą jego wojska padli Bułgarzy, półdzicy mieszkańcy rejonu nadwołżańskiego. Następnie Rosjanie – z którymi inne państwa bez powodzenia podejmowały walki we wcześniejszych latach, po okrążeniu ich od wschodu, naród ten został zdobyty praktycznie jednym uderzeniem.

Po zdobyciu kolejnych rosyjskich miast, armia mongolska dotarła do Kijowa. Pomimo zaciekłego oporu mieszkańców, Kijów który ówcześnie urósł do rangi ważnego ośrodka cywilizacji bizantyjskiej, poddał miasto szóstego grudnia 1240 roku. Po zajęciu go przez siły mongolskie zostało ono doszczętnie zniszczone.

Wnuk Czyngis – chana skierował następnie swoje siły w kierunku stepów węgierskich, które

Zobacz również

  • Bitwa pod Legnicą (1241) - przyczyny, opis, skutki

    W celu odcięcia pomocy dla Węgrów ze strony sprzymierzonych z nimi polakami, przed właściwym najazdem na tej kraj, dowódcy mongolscy zdecydowali się w pierwszej kolejności skierować część swoich wojsk do Polski. Pod koniec roku 1240 armia mongolska wtargnęła na obszary polskie, a następnie po zdobyciu przewodników ...

    Więcej
  • Przyczyny i skutki najazdów mongolskich na Polskę

    Mongołowie byli ludem pastersko-koczowniczym zamieszkującym Mongolii, Mandżurii i Syberii. Na czele związków plemiennych Mongołów stali chanowie. Jeden z nich, Czyngis-chan w XIII wieku zjednoczył wszystkie plemiona i rozpoczął podbój całej Azji. Plany te przerwała śmierć w 1227 roku. Przed śmiercią Czyngis-chan p...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 2 =
Mangle UwU
2020-04-01 10:30:26
Nie dokładnie o to mi chodziło ale przydatne. Pozdrawiam autora.
Ostatnio komentowane
l
k • 2020-05-25 14:57:47
proste ze tak
śrub • 2020-05-25 14:08:01
Kfjdjdjdjdjckshsjs czy zrobiony z WF co to W co to znaczy wiem że to nie jest to że to n...
Jxjdjdhd • 2020-05-25 14:00:05
ok
jesi • 2020-05-25 09:40:18
trudne to działanie żeby dać odpowiedź chyba z 30 min to robiłem
siemaneczko • 2020-05-24 21:06:02