Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Komuna paryska we Francji - czym była? Przyczyny, przebieg, skutki

Kiedy w roku 1870 doszło do wybuchu wojny pomiędzy Francją a Prusami, wywołaną przez umiejętną prowokację Ottona von Bismarcka, Francuzi spodziewali się szybkiego i łatwego zwycięstwa nad, zdawałoby się, dużo słabszym przeciwnikiem. Rzeczywistość okazała się być jednak nieprzyjemnym rozczarowaniem. Świetna armia pruska z łatwością pokonała armię francuską, zamykając większą jej część w oblężeniu pod Sedanem. Napoleon III dostał się do niewoli, a we wrześniu tego samego roku doszło do powołania nowego rządu, de facto zaś powstania republiki. Szefem nowego rządu został  Adolf Thiers. Paryż również został oblężony przez wojska pruskie i ciężko ostrzeliwany. Po czterech miesiącach oblężenia rząd francuski musiał zgodzić się na zawieszenie broni ze świeżo powstałym Cesarstwem Niemieckim, godząc się już wstępnie na zapłacenie ogromnej kontrybucji i oddanie Alzacji wraz z Lotaryngią.

W tym czasie zarówno w Paryżu, jak i wielu miastach francuskich dochodziło do radykalizacji nastrojów, coraz większą sympatię zyskiwały różnego rodzaju ruchy lewicowe. Samoistnie dochodziło do powstawania oddziałów Gwardii Narodowej. Rząd Thiersa starał się ograniczać te potencjalnie groźne dla stabilizacji ruchy.

Zobacz również

  • Wojna prusko-austriacka (1866) - przyczyny, przebieg, rezultaty

    Zjednoczenie Niemiec stało się celem życiowym ambitnego pruskiego polityka, Ottona von Bismarcka. Miał on zamiar osiągnąć dzięki pokonaniu wszystkich sił, które były tradycyjnie mniej lub bardziej przeciwne złączeniu księstw niemieckich w jedno państwo. Po pokonaniu Danii w wojnie roku 1864 kolejnym przeciwnikiem na drodze Prus...

    Więcej
  • Wojna duńska (1864) - przyczyny i przebieg

    Zjednoczenie Niemiec pod wodzą Prus było procesem kilkuetapowym, w trakcie których, tak jak twierdził sam kanclerz Bismarck,  spoiwem nowego państwa miały być "krew i żelazo". Pierwszym konfliktem na drodze ku dominacji Prus w Związku Niemieckim była wojna z Danią w roku 1864.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Nawet 2 !!!!
Amelia Soska • 2020-06-04 11:00:05
Łatwe?
Limo • 2020-06-04 09:34:59
/Fajne\
Zuza • 2020-06-04 05:32:20
Nie polecam 0/10
Ktoś • 2020-06-03 12:15:55
Dzięki pomogło bardzo :)
Luna Smift • 2020-06-02 15:17:28