Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Elżbieta I - biografia, panowanie, osiągnięcia - strona 4

Ówcześnie hiszpańska flota wojenna nazywana była Wielką Armadą oraz Niezwyciężoną Armadą. To ostatnie określenie można było wykreślić w roku 1588, kiedy to dużo mniejsze siły angielskie zadały jej druzgocący cios. W efekcie tego zwycięstwa, Anglia stała się światową potęgą morską aż do XX wieku.

Złoty Wiek – tak określa się najczęściej czterdzieści pięć lat rządów Elżbiety I Wielkiej. W tym czasie nastąpił rozwój handlu oraz rzemiosła. Poza tym rozwinęły się również żegluga – dalekie wyprawy morskie, jak np. Francisa Drakea oraz literatura – tworzył m. in. Wiliam Shakespeare. Dodatkowo szybkiej rozbudowie uległa również stolica państwa. 

Elżbieta I nigdy nie wyszła za mąż. Wiele osób uważa, iż nastąpiło to na skutek działań jej ojca wobec kolejnych żon. W celu zapobiegnięcia walkom o sukcesje, na swojego następcę wyznaczyła króla Szkocji – Jakuba VI.

Zobacz również

  • Pierwsze kolonie angielskie - początki brytyjskiego imperium kolonialnego

    Po wielkich odkryciach geograficznych i założeniu kolonii europejskich w drugiej połowie XVI wieku, świat został podzielony na dwie głównie strefy ekspansji – portugalskiej oraz hiszpańskiej. Układ ten jednak w żadnym stopniu nie oddawał sytuacji w ówczesnej Europie. Na starym kontynencie bowiem nowe agresywne kolonial...

    Więcej
  • Maria Stuart – biografia, mężowie

    Trzykrotnie wychodziła za mąż, ale żadnego z jej małżeństw nie można uznać za szczęśliwe. Poniosła porażkę także w życiu politycznym. 8 grudnia 1542 roku przyszła na świat Maria Stuart, królowa Szkotów skazana na śmierć przez swoją kuzynkę, monarchinię angielską - Elżbietę I.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
ok
adfghjk • 2020-04-02 12:00:50
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24
Nawet nawet
OlisiaSyb • 2020-04-01 17:33:11
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22
Nie dokładnie o to mi chodziło ale przydatne. Pozdrawiam autora.
Mangle UwU • 2020-04-01 10:30:26