Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Elżbieta I - biografia, panowanie, osiągnięcia - strona 2

śmierci przez ścięcie. Po tych wydarzeniach Elżbieta została uznana za dziecko z nieprawego łoża. Następnie pozbawiono ją praw do tronu. Przyszła królowa przebywała po tym głównie w odosobnieniu, a nawet przez krótki okres w więzieniu.

Czas spędzony poza dworem wykorzystała na naukę – znała francuski, grecki, włoski oraz łacinę. Do ponownego kontaktu z ojcem doprowadziła jego ostatnia żona – Katarzyna Parr. To za jej sprawą Henryk ponownie pojednał się z córkami. Zgodnie z Aktem Sukcesyjnym z roku 1544 obydwie one zostały włączone do dziedziczenia tronu angielskiego, zaraz po jednym synu Henryka – Edwardzie IV.

Ten ostatni nie władał długo, a przy tym nie sprawował władzy samodzielnie – w jego imieniu zajmowała się tym Rada Regencyjna. Po jego śmierci koronę przejęła Maria I, zwana również krwawą. W czasie swojego panowania starała się przywrócić dawną pozycję Kościołowi katolickiemu. W roku 1558 po śmierci przyrodniej siostry, wówczas dwudziestopięcioletnia Elżbieta objęła tron Anglii na mocy testamentu swojego ojca.

Elżbieta I – Lata panowania

W odróżnieniu od swoje siostry Mari Tudor, Elżbieta nie popierała katolicyzmu. Ponownie ogłosiła niezależność Kościoła anglikańskiego

Zobacz również

  • Pierwsze kolonie angielskie - początki brytyjskiego imperium kolonialnego

    Po wielkich odkryciach geograficznych i założeniu kolonii europejskich w drugiej połowie XVI wieku, świat został podzielony na dwie głównie strefy ekspansji – portugalskiej oraz hiszpańskiej. Układ ten jednak w żadnym stopniu nie oddawał sytuacji w ówczesnej Europie. Na starym kontynencie bowiem nowe agresywne kolonial...

    Więcej
  • Maria Stuart – biografia, mężowie

    Trzykrotnie wychodziła za mąż, ale żadnego z jej małżeństw nie można uznać za szczęśliwe. Poniosła porażkę także w życiu politycznym. 8 grudnia 1542 roku przyszła na świat Maria Stuart, królowa Szkotów skazana na śmierć przez swoją kuzynkę, monarchinię angielską - Elżbietę I.

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
ok
adfghjk • 2020-04-02 12:00:50
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24
Nawet nawet
OlisiaSyb • 2020-04-01 17:33:11
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22
Nie dokładnie o to mi chodziło ale przydatne. Pozdrawiam autora.
Mangle UwU • 2020-04-01 10:30:26