Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Bona Sforza - biografia, zasługi

W roku 1518 król Zygmunt I Stary ożenił się po raz drugi, z kobietą młodszą od siebie o 27 lat – Boną z mediolańskich Sforzów. Mówiło się wówczas, że wszyscy członkowie rodu Sforzów, bez różnicy na płeć, lubią przede wszystkim władzę, intrygi, tworzenie klik i stronnictw.

Nie inna była nowa królowa Bona, która najwyższe stanowiska chciała powierzać tylko swoim zausznikom oraz protegowanym. Ówcześnie największymi poplecznikami Bony byli Piotr Kmita, Andrzej Krzycki i Piotr Gamrat. Wszyscy oni zawdzięczali jej swoje urzędy i byli w pewnym stopniu od niej zależni – tworzyli tzw. triumwirat. Ponadto królowej w jej dążeniach udało się również uzyskać prawo stanowiące o obsadzie piętnastu beneficjów kościelnych, od ówczesnego biskupa Rzymu – Leona X.

Bona rozciągnęła swoje wpływy także na osobę swojego męża, który na ogół miał jej stale ulegać. To właśnie od niej wychodziły liczne projekty, koncepcje oraz inicjatywy. Pod naciskiem Bony pierwszy i zarazem jedyny raz w historii Polski dokonano w roku 1530 elekcji następcy tronu jeszcze za życia króla. Elektem został wówczas jedyny syn Bony Sforzy i Zygmunta I Starego, ostatni z Jagiellonów na tronie polskim – Zygmunt II August.

W swoich

Zobacz również

  • Polityka wewnętrzna i zagraniczna Zygmunta Starego

    Zygmunt I Stary urodził się jako ósme dziecko króla Kazimierza IV Jagiellończyka oraz Elżbiety Habsburżanki. Od najmłodszych lat otrzymywał staranne wychowanie – jednym z jego nauczycieli był Jan Długosz. Ponadto w młodości – przebywając na dworze Węgierskim, Zygmunt miał możliwość zapoznania się z podsta...

    Więcej
  • Wojna kokosza - przyczyny, skutki, nazwa

    W kwestiach polityki wewnętrznej król Polski Zygmunt I opierał się w dużej mierze na magnackim senacie. Do najbliższych współpracowników monarchy zaliczali się wówczas członkowie rodów – Tarnowskich, Szydłowieckich oraz Tomickich. Natomiast wśród szlachty władca nie cieszył się wielką po...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
Bardzo dobre i super pomocne.
bobas • 2020-05-27 17:31:25
srfgh
gfcvghj • 2020-05-27 15:15:07
elo dzienki byq
ojjjtak+1byczq • 2020-05-27 12:05:25
w ogóle nie przydatme
LoL • 2020-05-27 09:11:10
Cudaczek Wyśmiewaczek przyczepiał się do włosów.
raz i trzy • 2020-05-27 08:25:54