Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Alfred Nobel - biografia i wynalazki - strona 2

Ostatnio komentowane
ciul
ciul • 2020-01-29 12:16:47
Całkiem przydatne! ...
Anna Maria-Wesołowska • 2020-01-25 16:25:01
Rodzina (na szczęście) nie jest przystankiem lecz pierwszą naturalną grupą społeczn...
Władysław • 2020-01-25 07:50:20
W ostatnich latach na naszym rynku prasowym pojawiło się wiele kolorowych, pięknie wyda...
Władysław • 2020-01-25 07:46:55
Władek nie pij więcej...
ja pierdziut • 2020-01-28 21:10:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

majątkowi sprowadził rodzinę do Petersburga w 1842 roku i zapewnił swoim dzieciom solidną edukację. Alfred mając 17 lat biegle władał rosyjskim, francuskim, niemieckim i angielskim.

Kariera i zainteresowania

Głównym zainteresowaniem Alfreda były literatura i poezja, jednak ojciec wysłał go na studia z zakresu inżynierii chemicznej, aby mógł dołączyć do jego badań. Na studiach poznał Ascanio Sobrero – wynalazcę nitrogliceryny. Po powrocie do Petersburga wspólnie z ojcem prowadził badania nad nitrogliceryną, próbując ją udoskonalić na potrzeby komercyjne, czyli stworzyć z niej produkt, który wybucha w warunkach kontrolowanych. W tym czasie jego ojciec ponownie zbankrutował i wraz z rodzina przeniósł się z powrotem do Sztokholmu. Alfred w dalszym ciągu prowadził badania nad nitrogliceryną. Niestety jednak w jednym z wybuchów zginął jego brat, Emil, wraz z kilkorgiem innych osób. Władze szwedzkie zakazały więc prób z wykorzystaniem nitrogliceryny w obrębie miasta. Alfred przeniósł się więc na barkę zakotwiczona na jeziorze Melar, gdzie dalej prowadził próby. Udało się mu i w 1864, kiedy rozpoczął masową produkcję nitrogliceryny.

Przełom

Nobel doszedł do wniosku, że najlepszym sposobem

Polecamy również:

  • Nagroda Nobla - historia, charakterystyka, daty

    Nagroda Nobla jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem na świecie przyznawanym w pięciu kategoriach: fizyka – przyznawana przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk chemia – przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk Nagroda Nobla jest najbardziej prestiżowym... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =