Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rodzaje skał - skały przeobrażone - powstawanie, przykłady - strona 2

w Polsce występują m.in. na Śnieżce;
- marmury, skały metamorfizmu regionalnego powstałe z przeobrażenia wapieni lub dolomitów, w Polsce występują w regionie Śnieżnika Kłodzkiego (w Polsce czasami potocznie jako o marmurach mówi się o niektórych wapieniach – np. marmury dębnickie);
- łupki metamorficzne, powstałe z różnych skał i charakteryzujące się teksturą łupkową, zzyki podzielnością na płytki, o różnym składzie (chociaż w jednej odmianie łupka przeważa jeden składnik)
- kwarcyt, jasna (jasnoszara, szaroniebieska, brązowa lub żółtoczerwona) skała metamorficzna powstała z piaskowców lub mułowców, złożone głównie z ziaren kwarcu.

Marmur dolomitowy

Marmur dolomitowy z żyłkami serpentynitu (Dolny Śląsk);
autor: Piotr Sosnowski, źródło: wikipedia.org

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Zobacz również

 • Minerały i ich właściwości

  Minerały to jednorodne chemicznie i fizycznie naturalne składniki skorupy ziemskiej o budowie krystalicznej. Minerały będące głównymi składnikami skały nazywamy minerałami skałotwórczymi. Te, które w skale występują w małej ilości nazywamy minerałami dodatkowymi.

  Więcej
 • Rodzaje skał - skały magmowe - jak powstają, rodzaje, przykłady

  Skały magmowe powstały przez krystalizację magmy (roztopionej skały) pod powierzchnią ziemi lub przez zastygnięcie lawy na powierzchni ziemi. Wyróżnia się ponad 700 ich odmian.

  Więcej
 • Rodzaje skał - skały osadowe - podział, przykłady

  Skały osadowe powstały poprzez nagromadzenie/osadzenie się (sedymentację) zwięzłych lub luźnych utworów w basenach sedymentacyjnych na lądzie lub w oceanach. W ich tworzeniu odgrywają dużą rolę 3 procesy: wietrzenie (powstaje materiał, który później osadza się), sedymentacja, diageneza (przekształcenie skały lu...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11