Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Płyty tektoniczne na świecie. Ruchy górotwórcze w dziejach Ziemi - informacje

Ostatnio komentowane
NUDNE
AMELKA • 2019-10-15 18:33:39
super dzięki
pokemon • 2019-10-15 16:19:28
nie fajne nie polecam
magda gesler • 2019-10-15 12:05:48
JD
JD • 2019-10-15 22:04:41
Prawa Starych – definicja Pojęcie praw człowieka było obecne w świadomości społec...
Twój Stary • 2019-10-15 09:29:11
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Zewnętrzna warstwa stałej części naszej planety – litosfera, podzielona jest na bloki zwane płytami tektonicznymi lub płytami litosfery. Zgodnie z teorią tektoniki płyt te sztywne bloki mogą przesuwać się względem siebie po bardziej plastycznej astenosferze. Teoria tektoniki płyt jest obecnie jedną z dominujących teorii tłumaczących ruchy litosfery, a w szczególności obserwowane zjawisko dryfu kontynentów.

Płyty tektoniczne mogą odsuwać się od siebie (jak np. Europa od Ameryki Północnej, co potwierdzają dokładne pomiary geodezyjne), zderzać się ze sobą (w ten sposób tłumaczone jest współcześnie powstawanie gór fałdowych) lub ocierać o siebie (co tłumaczy obecność stref aktywności sejsmicznej – częstych trzęsień ziemi).

Wyróżniane jest 7 głównych płyt tektonicznych: afrykańska, antarktyczna, euroazjatycka, indoaustralijska, pacyficzna, południowoamerykańska i północnoamerykańska oraz kilka mniejszych minipłyt (m.in. Nazca, karaibska, indyjska, arabska).

Rozróżniamy są trzy rodzaje granic pomiędzy płytami;

- strefy rozrastania się litosfery (spreadingu), widoczne głównie na dnie oceanów; spreading tłumaczy istnienie grzbietów śródoceanicznych (np. ciągnącego się ponad 1600 km Grzbietu

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Struktury tektoniczne kuli ziemskiej

    Tektonika to nauka geologiczna zajmująca się budową skorupy ziemskiej (w tym zwłaszcza ułożeniem warstw skalnych - strukturami tektonicznymi) i procesami, które na nią wpływają. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =