Struktury tektoniczne kuli ziemskiej

Tektonika to nauka geologiczna zajmująca się budową skorupy ziemskiej (w tym zwłaszcza ułożeniem warstw skalnych) i procesami, które na nią wpływają.

Warstwy skalne złożone ze skał osadowych ułożonych niemal poziomo jedna na drugiej nazywany płytą tektoniczną. Jeśli ułożone jadna na drugą warstwy skalne są łagodnie nachylone w jedna stronę wówczas mamy do czynienia z monokliną.

Synklina w Belgii
Synklina w Profondeville w Belgii; autor: Tim Bekaert (24.04.2005), źródło: wikipedia.org

 

Ruchy górotwórcze powodują dyslokacje (czyli przemieszczenia) warstw skalnych względem siebie. Podstawowym rodzajem dyslokacji są fałdy, w których ułożenie warstw jest faliste. Wypukła część fałdu nosi nazwę antykliny, a wklęsła część fałdu synkliny. Części fałdu pomiędzy osią antykliny i osią synkliny to skrzydło fałdu.

Jeśli antyklina jest symetryczna względem swojej osi, wówczas mówimy o fałdzie stojącym. W innym przypadku mamy do czynienia z fałdami: pochylonymi, obalonymi lub leżącymi. Wielkich rozmiarów fałd leżący, którego skrzydło dolne zostało oderwane od pierwotnego podłoża i wytarte a skrzydło górne nasunięte na przedpole fałdu (nawet do 200 km) nosi nazwę płaszczowiny. Budowę płaszczowinową mają Alpy i Karpaty. Góry zbudowane z fałdów i płaszczowin nazywamy górami fałdowymi.

Jeśli w trakcie ruchów górotwórczych dochodzi do przerwania ciągłości warstw skalnych i ich przesunięcia względem siebie tworzą się uskoki. Wyróżniamy wiele ich typów. Jeśli przesunięcie zachodzi w pionie mówimy o uskokach zrzutowych, jeśli w poziomie o uskokach przesuwczych.

Uskok San Andreas
Widok uskoku transformacyjnego San Andreas w Kalifornii, autor: NASA

 

Obszar wyniesiony do góry wzdłuż linii uskoku nosi nazwę zrębu tektonicznego, obszar zrzucony w dół wzdłuż linii uskoku nazywamy zapadliskiem tektonicznym (np. w formie rowu tektonicznego takiego jak Rów Krzeszowicki niedaleko Krakowa). Góry, w których bloki skalne są przemieszczone względem siebie wzdłuż uskoków nazywamy górami zrębowymi. Są to zazwyczaj stare góry fałdowe odmłodzone w orogenezie alpejskiej (np. Sudety).

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Trzęsienia ziemi - przyczyny, występowanie, skutki

    Trzęsienie ziemi są to drgania, falowanie lub wstrząsy skorupy ziemskiej zachodzące w krótkim przedziale czasu. Przyczyną większości z nich są ruchy tektoniczne związane z ruchem płyt litosfery i mniejszych bloków skalnych względem siebie. W ruchu tym przemieszczające się wzdłuż linii uskoku warstwy... Więcej »

  • Procesy plutoniczne i wulkaniczne na kuli ziemskiej - geografia

    Roztopione skały (krzemiany, glinokrzemiany, tlenki, siarczki z odą i gazami) skorupy ziemskiej i płaszcza górnego noszą nazwę magmy. Jeśli magma wylewa się na powierzchnię ziemi nazywamy ją lawą a procesy z tym związane nazywamy procesami wulkanicznymi. Jeśli magma pod ziemia wdziera się pomiędzy warstwy... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26