(choroby serca) oraz wpływ alkoholizmu.
![]() |
źródło: wikipedia.org (18.09.2004) |
Do najbardziej zmaskulinizowanych społeczeństw należą: Chiny (zwłaszcza w grupie wiekowej do 15 lat), Indie i kraje arabskie (zwłaszcza znad Zat. Perskiej). Wynika to z jednej strony z aborcji i uśmiercania dzieci w społeczeństwach, w których tradycyjnie potomkowie płci męskiej są bardziej pożądani niż płci żeńskiej (zwłaszcza w Chinach, gdzie promowana była i jest polityka jednego dziecka), z drugiej zaś z napływu robotników spoza granicy (przede wszystkim mężczyzn jak w krajach znad zat. Perskiej – np. w Katarze).
Nierównowaga w udziale poszczególnych płci może też dotyczyć regionów – np. w obszarach wydobycia gazu łupkowego w USA przeważają mężczyźni, podczas gdy w Łodzi w Polsce, gdzie rozwijał się przemysł włókienniczy dominowały kobiety.
Analizując strukturę wieku dzielimy społeczeństwa zazwyczaj na 3 grupy: dzieci i młodzież (do 15 roku życia), dorosłych (15-60 lat) i ludzi starych (powyżej 60 roku życia). Podział ten mniej więcej zgadza się z podziałem na ludność w wieku: przedprodukcyjnym (w Polsce do 17 roku życia), produkcyjnym (w Polsce dla kobiet 18-59 lat, dla mężczyzn 18-64 lata) o poprodukcyjnym (od 60 lat dla kobiet