(2 925 m n.p.m.), Piryn (najwyższy szczyt Wichrem 2 914 m n.p.m.), Rodopy (o wysokości ok. 2 100 m n.p.m.), Strandża i Góry Wschodnioserbskie (czasami zaliczane do łańcucha Karpat).
Niziny położone są na północy regionu – wzdłuż Dunaju jego dopływów (Kotlina Panońska, i Nizina Naddunajska w Bułgarii), w kotlinach śródgórskich (Nizina Górnotracka w Bułgarii, Kosowe Pole w Kosowi) oraz wzdłuż wybrzeży (np. Nizina Salonicka w Grecji) .
Jest to obszar aktywny sejsmicznie. W roku 1963 (26 lipca) trzęsienie ziemi całkowicie zniszczyło miasto Skopje.
Klimat jest przeważnie podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego (okresowo suchy) na południu regionu i umiarkowany ciepły (z cechami klimatu kontynentalnego) wewnątrz półwyspu.
Wewnątrz Płw. Bałkańskiego temperatura powietrza spada zimą nawet do -29,0°C. W Grecji zimą temperatury z reguły nie spadają poniżej 0°C. Latem temperatura powietrza może przekraczać nawet 40°C.
Najwyższe opady występują w Czarnogórze – w Zatoce Kotorskiej (nawet ponad 4000 rocznie). Najniższe w kotlinach górskich i lokalnie na wybrzeżu w Grecji (<400 m rocznie). Poza Bułgarią, gdzie najwyższe opady występują wiosną i na początku lata, przeważają opady chłodnego półrocza.