Naturalne satelity (księżyce) planet Układu Słonecznego - strona 6

bardziej obiecujących obszarów pod względem poszukiwań życia pozaziemskiego.

Tryton – największy z księżyców Neptuna – ma średnicę większą od 2700 km. Składa się on prawdopodobnie w około ¾ z materiału skalnego i w ¼ z lodu. Tryton był prawdopodobnie w przeszłości obiektem pochodzącym z Pasa Kuipera przechwyconym przez pole grawitacyjne Neptuna. Wskazuje na to wsteczny kierunek ruchu księżyca wokół planety w stosunku do kierunku jej ruchu obiegowego wokół Słońca oraz duży kąt (157°) między płaszczyzną jego orbity a płaszczyzna równika Neptuna. Jest jednym z niewielu aktywnych geologicznie księżyców w Układzie Słonecznym. Stąd w jego rzadkiej atmosferze występują takie gazy jak: amoniak, metan i dwutlenek węgla.

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Powstanie Układu Słonecznego - teoria, ewolucja

  Układ Słoneczny powstał z obłoku międzygwiazdowego o średnicy kilku lat świetlnych, będącego zagęszczeniem gazu (przede wszystkim wodoru i helu) i pyłu kosmicznego. Więcej »

 • Słońce - budowa, aktywność

  Słońce jest centralną gwiazdą w Układzie Słonecznym. Wokół niej krążą planety, planety karłowate i małe ciała Układu Słonecznego (w tym komety i planetoidy). Jest ono głównym źródłem energii docierającej do powierzchni Ziemi i innych ciał Układu Słonecznego, a zarazem najjaśniejszym obiektem na... Więcej »

 • Planety wewnętrzne - cechy (Merkury, Wenus, Ziemia i Mars)

  Merkury, Wenus, Ziemia i Mars – 4 wewnętrzne planety Układu Słonecznego – są planetami skalistymi. Składają się z minerałów o wysokich temperaturach topnienia: żelaza i niklu, które budują ich jądra oraz krzemianów tworzących płaszcz i skorupę. Ich gęstość jest więc duża. Więcej »

 • Planety zewnętrzne - cechy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun)

  Planety zewnętrzne nazywane są gazowymi olbrzymami. Jowisz i Saturn mają budulec podobny do Słońca, składają się w większości z wodoru i helu. Uran i Neptun zbudowane są głównie z lodu oraz zamarzniętego amoniaku i metanu, tak że niektórzy astronomowie zaliczają je do odrębnej kategorii planet –... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 5 =
Gvfhghghghgg
2016-11-22 19:00:28
A co z Merkurym
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39