Naturalne satelity (księżyce) planet Układu Słonecznego

Księżyc (naturalny satelita) jest ciałem niebieskim obiegającym planetę, planetę karłowatą lub planetoidę. Stwierdzenie to jest pewnym uproszczeniem, gdyż  zarówno księżyce, jak i ciała z którymi są grawitacyjnie związane (np. planety), krążą wokół wspólnego centrum masy układu. Biorąc jednak pod uwagę dominację masywniejszego spośród tych obiektów, wspólne centrum masy tych ciał zazwyczaj znajduje się wewnątrz obiektu dominującego. Pojęcie „księżyc” pisane wielką literą odnosi się do naturalnego satelity Ziemi.

W Układzie Słonecznym odkryto do tej pory 176 naturalnych satelitów planet i około 230 naturalnych satelitów planetoid. Również 3 spośród planet karłowatych ma księżyce – najwięcej Pluton (5). Wśród planet wewnętrznych księżyce ma tylko Ziemia (1 ale duży) oraz Mars (2 – niewielkie, o średnicy kilkudziesięciu km). Planety zewnętrzne posiadają całe systemy naturalnych satelitów – najwięcej ma ich Jowisz (66); Saturn ma 62 księżyce, Uran – 27, a Neptun 13.

Księżyce są bardzo zróżnicowanymi ciałami niebieskimi. Ich rozmiary zawierają się w szerokim zakresie od kilku do kilku tysięcy km średnicy. Do największych z nich (o średnicy powyżej 2000 km) należą odkryte przez Galileusza

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Powstanie Układu Słonecznego - teoria, ewolucja

  Układ Słoneczny powstał z obłoku międzygwiazdowego o średnicy kilku lat świetlnych, będącego zagęszczeniem gazu (przede wszystkim wodoru i helu) i pyłu kosmicznego. Więcej »

 • Słońce - budowa, aktywność

  Słońce jest centralną gwiazdą w Układzie Słonecznym. Wokół niej krążą planety, planety karłowate i małe ciała Układu Słonecznego (w tym komety i planetoidy). Jest ono głównym źródłem energii docierającej do powierzchni Ziemi i innych ciał Układu Słonecznego, a zarazem najjaśniejszym obiektem na... Więcej »

 • Planety wewnętrzne - cechy (Merkury, Wenus, Ziemia i Mars)

  Merkury, Wenus, Ziemia i Mars – 4 wewnętrzne planety Układu Słonecznego – są planetami skalistymi. Składają się z minerałów o wysokich temperaturach topnienia: żelaza i niklu, które budują ich jądra oraz krzemianów tworzących płaszcz i skorupę. Ich gęstość jest więc duża. Więcej »

 • Planety zewnętrzne - cechy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun)

  Planety zewnętrzne nazywane są gazowymi olbrzymami. Jowisz i Saturn mają budulec podobny do Słońca, składają się w większości z wodoru i helu. Uran i Neptun zbudowane są głównie z lodu oraz zamarzniętego amoniaku i metanu, tak że niektórzy astronomowie zaliczają je do odrębnej kategorii planet –... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 5 =
Gvfhghghghgg
2016-11-22 19:00:28
A co z Merkurym
Ostatnio komentowane
git
Głupi jasio • 2021-10-26 23:37:32
Es
Kozac • 2021-10-26 20:13:50
7
Lol • 2021-10-26 18:23:14
a jeśli liczba protonów=60 a liczba neutronów=100 to będzie nad??
xd • 2021-10-26 17:52:41
super tekst
mojnickt • 2021-10-26 17:35:48