Planety wewnętrzne - cechy (Merkury, Wenus, Ziemia i Mars)

Merkury, Wenus, Ziemia i Mars – 4 wewnętrzne planety Układu Słonecznego – są planetami skalistymi. Składają się z minerałów o wysokich temperaturach topnienia: żelaza i niklu, które budują ich jądra oraz krzemianów tworzących płaszcz i skorupę. Ich gęstość jest więc duża, najmniejsza na Marsie – średnio 3,93 g/cm3, największa na Ziemi – 5,20 g/cm3. Mają stosunkowo niewielkie rozmiary. Średnica równikowa Merkurego to tylko 4 879 km, Marsa – 6 805 km, a Wenus i Ziemi odpowiednio: 12 104 km i 12 713 km.

Na ich powierzchni występują kratery uderzeniowe, struktury tektoniczne, takie jak rowy tektoniczne oraz wulkany. Planety te mają mało Księżyców, lub nie mają ich wcale. Nie mają też pierścieni. Trzy z nich: Wenus, Ziemia i Mars mają dość gęste atmosfery. Planety te łącznie z pasem planetoid tworzą Wewnętrzny Układ Słoneczny. Merkury, Wenus i Mars znane były ludziom od czasów prehistorycznych, a ich nazwy nadano im w Starożytności. Są to imiona rzymskich bogów i bogiń.

Merkury to najbliższa Słońcu i najmniejsza planeta. Leży od Słońca w odległości 0,4 jednostki astronomicznej a jego masa to tylko 0,055 masy Ziemi. Merkury nie ma księżyców. Na jego powierzchni występują liczne kratery,

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Powstanie Układu Słonecznego - teoria, ewolucja

  Układ Słoneczny powstał z obłoku międzygwiazdowego o średnicy kilku lat świetlnych, będącego zagęszczeniem gazu (przede wszystkim wodoru i helu) i pyłu kosmicznego. Więcej »

 • Słońce - budowa, aktywność

  Słońce jest centralną gwiazdą w Układzie Słonecznym. Wokół niej krążą planety, planety karłowate i małe ciała Układu Słonecznego (w tym komety i planetoidy). Jest ono głównym źródłem energii docierającej do powierzchni Ziemi i innych ciał Układu Słonecznego, a zarazem najjaśniejszym obiektem na... Więcej »

 • Planety zewnętrzne - cechy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun)

  Planety zewnętrzne nazywane są gazowymi olbrzymami. Jowisz i Saturn mają budulec podobny do Słońca, składają się w większości z wodoru i helu. Uran i Neptun zbudowane są głównie z lodu oraz zamarzniętego amoniaku i metanu, tak że niektórzy astronomowie zaliczają je do odrębnej kategorii planet –... Więcej »

 • Naturalne satelity (księżyce) planet Układu Słonecznego

  Księżyc (naturalny satelita) jest ciałem niebieskim obiegającym planetę, planetę karłowatą lub planetoidę. Stwierdzenie to jest pewnym uproszczeniem, gdyż  zarówno księżyce, jak i ciała z którymi są grawitacyjnie związane (np. planety), krążą wokół wspólnego centrum masy układu.... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 1 =
Xxd
2019-12-12 18:54:28
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych, które w drugiej części są określone jako zewnętrzne..
Ostatnio komentowane
33
33 • 2021-05-14 07:18:27
Nie opisali różnic mitologi greckiej a rzymskiej.
Uczennica • 2021-05-14 06:23:31
elo
jonatan • 2021-05-13 14:50:49
Tekst wsm fajny, ale tak dziwnie napisany, nie da się nic zrozumieć, lepiej się popraw ...
Ktos mondry • 2021-05-13 12:45:10
Fajna robota, dzięki byczku
Toja • 2021-05-13 11:26:25