Planety zewnętrzne - cechy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun)

Planety zewnętrzne nazywane są gazowymi olbrzymami. Jowisz i Saturn mają budulec podobny do Słońca, składają się w większości z wodoru i helu. Uran i Neptun zbudowane są głównie z lodu oraz zamarzniętego amoniaku i metanu, tak że niektórzy astronomowie zaliczają je do odrębnej kategorii planet – lodowych olbrzymów. Wszystkie mają we wnętrzu niewielkie skaliste jądro. Ich gęstość jest mniejsza niż wewnętrznych planet skalistych, wahając się w przedziale od 0,687 g/cm3 (Saturn) do 1,76 g/cm3 (Neptun). Ich średnice są jednak przynajmniej kilka razy większe niż średnice planet wewnętrznych. Są też od nich bardziej masywne.

Wszystkie planety zewnętrzne posiadają pierścienie, ale tylko pierścienie Saturna łatwo zauważyć z Ziemi. Nazwy Jowisz, Saturn, Neptun są imionami bogów rzymskich, nazwa Uran pochodzi od imienia boga greckiego, uosobienia nieba. Tylko Jowisz i Saturn znane były starożytnym i średniowiecznym astronomom.

Jowisz – piąta planeta Układu Słonecznego – oddalony jest od Słońca o 5,2 jednostki astronomicznej. Jego masa jest 318 razy większa od masy Ziemi i jest równocześnie większa niż masa wszystkich pozostałych planet Układu Słonecznego. Jowisz ma silne (14 razy silniejsze niż

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Powstanie Układu Słonecznego - teoria, ewolucja

  Układ Słoneczny powstał z obłoku międzygwiazdowego o średnicy kilku lat świetlnych, będącego zagęszczeniem gazu (przede wszystkim wodoru i helu) i pyłu kosmicznego. Więcej »

 • Słońce - budowa, aktywność

  Słońce jest centralną gwiazdą w Układzie Słonecznym. Wokół niej krążą planety, planety karłowate i małe ciała Układu Słonecznego (w tym komety i planetoidy). Jest ono głównym źródłem energii docierającej do powierzchni Ziemi i innych ciał Układu Słonecznego, a zarazem najjaśniejszym obiektem na... Więcej »

 • Planety wewnętrzne - cechy (Merkury, Wenus, Ziemia i Mars)

  Merkury, Wenus, Ziemia i Mars – 4 wewnętrzne planety Układu Słonecznego – są planetami skalistymi. Składają się z minerałów o wysokich temperaturach topnienia: żelaza i niklu, które budują ich jądra oraz krzemianów tworzących płaszcz i skorupę. Ich gęstość jest więc duża. Więcej »

 • Naturalne satelity (księżyce) planet Układu Słonecznego

  Księżyc (naturalny satelita) jest ciałem niebieskim obiegającym planetę, planetę karłowatą lub planetoidę. Stwierdzenie to jest pewnym uproszczeniem, gdyż  zarówno księżyce, jak i ciała z którymi są grawitacyjnie związane (np. planety), krążą wokół wspólnego centrum masy układu.... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 3 =
Marek
2022-01-18 11:58:05
Super pozdrawiam
Ostatnio komentowane
j
• 2022-05-22 13:39:08
Mnożenie do 100
• 2022-05-22 12:05:43
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05