Kraje południa Europy - środowisko, ludność, gospodarka i in. - Geografia - strona 4

300 km długości).
Jezior nie jest tam dużo. Są pochodzenia polodowcowego (Como, Garda, Lago Maggiore w Alpach na pograniczu włosko-szwajcarskim), tektonicznego (Jez. Ochrydzkie, Jez. Prespa na granicy Macedonii i Albanii, Jezioro Trazymeńskie we Włoszech), wulkanicznego (Jezioro Bolsena we Włoszech), krasowego (Jeziora Plitwickie w Chorwacji) lub deltowego (o charakterze słonawych lagun przybrzeżnych – np. Valli di Commacchio w delcie Padu.

Roślinność naturalna to lasy: dębowe (np. z dębem korkowym, pospolite w Portugalii), kasztanowcowe, na wybrzeżach sosnowe (z sosna śródziemnomorską - pinią), w górach bukowe. Człowiek spowodował, ze w wielu miejscach dominują twardolistne zarośla typu makia lub frygana (z rozmarynem, wawrzynem, oleandrami). Charakterystyczne typy gleb występujace w klimacie śródziemnomorskim to gleby cynamonowe i terra rosa.

GOSPODARKA

W roku 2009 Hiszpania i Włochy znalazły się wśród 5 najchętniej odwiedzanych krajów świata oraz wśród 5 krajów, które uzyskują z turystyki największe dochody (>53 mln USD w Hiszpanii i >40 mld USD we Włoszech). Udział turystyki w wytwarzaniu PKB wynosił w 2008 roku: 10% we Włoszech, 16% w Portugalii, 17% w Grecji i Hiszpanii, 23% na Malcie, 25,5% w Chorwacji.
Główne atrakcje turystyczne Europy Południowej wiążą się z możliwością uprawiania nadmorskiej turystyki wypoczynkowej w sezonie letnim (m.in. Estoril w Portugalii, Costa Brava i Costa del Sol, Ibiza w Hiszpanii, Riwiera Liguryjska i Riwiera Amalfitańska we Włoszech, czy Riwiera Olimpijska i Iraklion na Krecie w Grecji) oraz turystyki żeglarskiej i turystyki nurkowej.
Region ten przyciąga też miłośników architektury i sztuki. Turystów przyciągają tu starożytne ruiny (np. Akropol ateński, czy Forum Romanum i Koloseum w Rzymie) oraz liczne zamki, pałace, świątynie i galerie sztuki (skupiska m.in. w Dubrowniku, Wenecji, Rzymie, Florencji, Barcelonie i Madrycie).

Sprzyjające warunki naturalne powodują, że kraje Europy Południowej należą do ważnych producentów rolniczych w Europie oraz stanowią ważny region turystyczny.
Kraje Europy Południowej (Włochy, Hiszpania i Grecja) są najważniejszymi na świecie producentami oliwek i oliwy z oliwek. Hiszpania i Włochy są największymi w Europie producentami pomidorów. Hiszpanie specjalizują się w dostarczaniu świeżych warzyw na rynki europejskie. Kraje te są też dużymi producentami owoców – Włochy jabłek, gruszek winogron i truskawek, Hiszpania pomarańczy, winogron i truskawek. Należą też do największych producentów wina na świecie.
W produkcji zwierzęcej duże znaczenie ma hodowla owiec, kóz i świń oraz produkcja sera (grecka feta, włoska mozarella).
Tradycyjnie duże znaczenie ma też rybołówstwo (połowy tuńczyków, sardynek, ośmiornic, gąbek, korali).
Sprzedaż żywności i produktów jej przetwórstwa za granicę przynosi ponad 22% wpływów eksportowych Grecji, ponad 14% wpływów eksportowych Hiszpanii, 10% wpływów z eksportu Portugalii i  7% wpływów eksportowych Włoch.

Włochy i Hiszpania są też ważnymi krajami przemysłowymi Europy. We Włoszech i Hiszpanii rozwija się przemysł samochodowy (Fiat, Ferrari, Seat), przemysł hutniczy, przemysł stoczniowy oraz przemysł włókienniczy i odzieżowy (Mediolan jest jednym ze światowych centrów mody). Włochy są też znane z produkcji sprzętu AGD oraz elektroniki (koncern Olivetti), przemysłu szklarskiego i oponiarskiego (koncern Pirelli) oraz mają dobrą markę w projektowaniu wzorów przemysłowych - designingu.
Hiszpania należy też do tych krajów świata, w których najlepiej rozwija się energetyka słoneczna.

Włochy znajdują się na 9. miejscu na świecie, a Hiszpania na 13. miejscu na świecie pod względem wielkości PKB.
Ostatni kryzys finansowy uderzył szczególnie boleśnie właśnie kraje Europy Południowej. Ich główne problemy to:
- wysoki poziom całkowitego zadłużenia państw względem wartości PKB (118% wartości PKB we Włoszech i 140% w Grecji),
- wysoka stopa bezrobocia (20% w Hiszpanii), zwłaszcza wśród osób młodych (41% w Hiszpanii, 33% w Grecji, 31% w Chorwacji, 28% we Włoszech, 22% w Portugalii) skutkujący emigracją zarobkowa
oraz spadek wartości PKB (największy i najdłuższy w Grecji).

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 1 =
Bronz pinć
2017-05-25 16:53:26
Fajny artykuł. Jestem brąz 5 w LoL. Pozdrawiam Bronzowe Myśli.(Ta strona jest poświęcona krajom środziemnomorskim a wspominam tu o Broznowych. PS Prowadzący to pi***)
Ostatnio komentowane
a
• 2023-12-10 16:34:11
sdf
• 2023-12-09 16:26:23
eseba karai
• 2023-12-09 13:28:33
OOOO Pan Pan Paweł!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...
• 2023-12-07 14:50:52
Słabo nie umiecie liczyć
• 2023-12-07 13:59:39