Australia - państwo wysoko rozwinięte gospodarczo - strona 2

Oceanii (zwłaszcza nowozelandzkich Maorysów).
Wśród wyznawców religii najliczniejsi w Australii i Oceanii są chrześcijanie (ponad 63% mieszkańców kraju) – ok. 25% Australijczyków w 2006 roku było członkami kościoła rzymsko-katolickiego, ok. 19% Australijczyków było anglikanami, pozostali chrześcijanie to głównie członkowie kościołów protestanckich. Wśród imigrantów z Azji, ale też poszukujących nowej duchowości białych Australijczyków powszechny jest buddyzm, islam i hinduizm (ok. 4,5% mieszkańców kraju). Aż 19% mieszkańców Australii uznała się w 2006 roku jako ateiści lub osoby niereligijne – liczba takich osób wzrasta.

STOLICA  I  DUŻE  MIASTA
Stolicą Związku Australijskiego jest Canberra. Liczyła ona w 2009 roku ok. 400 tys. mieszkańców w zespole miejskim.
Nie jest to największe miasto Australii – tym jest stolica stanu Nowa Południowa Walia – Sydney. W 2009 roku jej zespół miejski liczył ok. 4,5 mln mieszkańców. To właśnie rywalizacja o palmę pierwszeństwa między Sydney i Melbourne (stolica stanu Victoria , liczba ludności w zespole miejskim w 2009 roku wynosiła prawie 4 mln osób) spowodowała, że na stolicę w drodze kompromisu wybrano Canberrę.
Inne duże miasta Australii (o liczbie ludności zamieszkującej zespół miejski >1 mln) to: Brisbane (nieco ponad 2 mln mieszkańców w zespole miejskim w 2009 roku), Perth (ok. 1,66 mln mieszkańców w zespole miejskim w 2009 roku) i Adelaide (prawie 1,2 mln mieszkańców w zespole miejskim w 2009 roku).
Australia w 2010 roku charakteryzowała się wysokim stopniem urbanizacji – 89% mieszkańców mieszkało tam w miastach.

ŚRODOWISKO  PRZYRODNICZE
Linia brzegowa Australii jest słabo rozwinięta. Od południa, zachodu i północnego zachodu Australię oblewają wody Oceanu Indyjskiego i jego części – Morza Timor. Od południowego wschodu, wschodu i północnego wschodu Australię oblewają wody mórz przybrzeżnych Oceanu Spokojnego: Morza Tasmana, Morza Koralowego oraz Morza Arafura. Cieśnina Torresa oddziela Australię od Nowej Gwinei, Cieśnina Bassa Australię od Tasmanii (największa wyspa australijska – o powierzchni >90,7 tys. km2). Na północy położona jest Zat. Karpentaria oraz półwyspy: Ziemia Arnhema i Płw. Jork, na południu zaś leży Wielka Zatoka Australijska. U północno-wschodnich wybrzeży Australii położona jest najdłuższa barierowa rafa koralowa na świecie – Wielka Rafa Koralowa.

Australia jest średnio najniższym kontynentem. Ponad 85% powierzchni kontynentu  położone jest na wysokości nie wyższej niż 500 m n.p.m. Wzdłuż wschodnich wybrzeży kontynentu ciągną się Wielkie Góry Wododziałowe, sfałdowane w orogenach: kaledońskiej i hercyńskiej. Najwyższą ich częścią są Alpy Australijskie, z najwyższym szczytem Góra Kościuszki o wysokości 2 228 m n.p.m. Zachodnią i środkową część Australii zajmuje Płaskowyż Zachodnioaustralijski. W jego obrębie istnieje kilka wyspowych pasm górskich o wysokościach do 1500 m n.p.m. (m.in. Góry Macdonnella i Góry Musgrave) oraz skalne ostańce, np. Uluru/Ayers Rock. Jego podłoże geologiczne buduje platforma prekambryjska. Pomiędzy Płaskowyżem Zachodnioaustralijskim a Wielkimi Górami Wododziałowymi położone są Niziny Wewnętrzne. Nad Wielką Zatoką Australijską leży Nizina Nullarbor.

Australia położona jest w obrębie aż 4 stref klimatycznych. Północ leży strefie klimatów równikowych – na Płw. Jork występuje klimat równikowy wilgotny z opadami całorocznymi przekraczającymi 2 000 mm. Na Ziemi Arnhema występuje klimat podrównikowy z wyraźną porą deszczową od grudnia do marca (lato na półkuli południowej) i porą suchą od maja do września (zima). Temperatury powietrza nawet w najchłodniejszych miesiącach

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
.
• 2023-06-04 13:15:02
;
• 2023-06-04 12:38:28
Hejka może być
• 2023-06-04 08:47:54
H
• 2023-06-02 09:43:13
fff
• 2023-06-01 19:03:56