Wyładowanie łukowe

Wyładowanie łukowe ma miejsce w gazie, będącym pod ciśnieniem bliskim ciśnieniu atmosferycznemu tzw. ciśnieniem normalnym i zachodzi między dwoma elektrodami podłączonymi do zewnętrznego źródła zasilania.

Stosunkowo niewielkie napięcie pomiędzy elektrodami jest wstanie wywołać intensywną emisję elektronów z katody, które z kolei wywołują lawinową jonizację zderzeniową, w wyniku której powstaje duża liczba jonów.

Cechą charakterystyczną tego rodzaju wyładowania jest to, że natężenie prądu elektrycznego pomiędzy elektrodami jest bardzo duże, gdyż opór elektryczny gazu w tych warunkach jest bardzo mały – gaz jest wówczas bardzo dobrym przewodnikiem, bo znajduje się w stanie plazmy izotermicznej, czyli stanie charakteryzującym się bardzo silnym zjonizowaniem i stałą, bardzo wysoką temperaturą rzędu 6000 – 10000 K.

 
Rys. Schemat wyładowania łukowego.

Wyładowanie łukowe znalazło zastosowanie m.in. w lampach łukowych (jako źródło światła), spawaniu metali i piecach hutniczych.

Polecamy również:

  • Wyładowania niesamoistne

    Wyładowanie niesamoistne jest procesem przepływu prądu elektrycznego przez gaz, który jest możliwy dzięki działaniu zewnętrznych czynników jonizujących np. wysokiej temperatury. Więcej »

  • Wyładowanie samoistne

    Wyładowanie samoistne jest procesem polegającym na przepływie prądu elektrycznego przez gaz, utrzymującym się mimo ustania zewnętrznego czynnika jonizującego. Więcej »

  • Wyładowanie iskrowe

    Wyładowanie iskrowe powstaje w gazie znajdującym się pod ciśnieniem bliskim ciśnieniu normalnemu (atmosferycznemu). Zachodzi w wyniku krótkotrwałego impulsu elektrycznego (tzw. iskry elektrycznej), który prowadzi do lawinowej jonizacji cząsteczek gazu. Więcej »

  • Wyładowanie ulotowe

    Wyładowanie ulotowe, zwane również koronowym, powstaje w wyniku stosunkowo silnego pola elektrycznego występującego np. pomiędzy przewodami linii wysokiego napięcia. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17