Wyładowanie iskrowe

Wyładowanie iskrowe powstaje w gazie znajdującym się pod ciśnieniem bliskim ciśnieniu normalnemu (atmosferycznemu).

Zachodzi w wyniku krótkotrwałego impulsu elektrycznego (tzw. iskry elektrycznej), który prowadzi do lawinowej jonizacji cząsteczek gazu.

Cechą charakterystyczną tego wyładowania jest to, że nie zachodzi ono w całej objętości gazu tylko wzdłuż określonych kanałów, zwanych strimerami, w których przypadkowo powstały lokalne zagęszczenia jonów.

Przykładem wyładowania iskrowego jest błyskawica, której towarzyszy jaskrawe świecenie, silny grzmot oraz wydzielanie się dużych ilości ciepła (w strimerach temperatura może osiągać wartość 100000K).

Wyładowania iskrowe są częstą przyczyną tzw. przepięć, czyli gwałtownych wzrostów napięć w sieci, które mogą prowadzić do zniszczenia urządzeń elektrycznych np. transformatorów.

W celu ochrony przed skutkami wyładowań iskrowych stosuje się m.in. piorunochrony oraz kondensatory o dużej pojemności elektrycznej, których zadaniem jest zmiana przebiegów udarowych prądów spowodowanych wyładowaniem iskrowym w atmosferze.

Polecamy również:

 • Wyładowania niesamoistne

  Wyładowanie niesamoistne jest procesem przepływu prądu elektrycznego przez gaz, który jest możliwy dzięki działaniu zewnętrznych czynników jonizujących np. wysokiej temperatury. Więcej »

 • Wyładowanie samoistne

  Wyładowanie samoistne jest procesem polegającym na przepływie prądu elektrycznego przez gaz, utrzymującym się mimo ustania zewnętrznego czynnika jonizującego. Więcej »

 • Wyładowanie łukowe

  Wyładowanie łukowe ma miejsce w gazie, będącym pod ciśnieniem bliskim ciśnieniu atmosferycznemu tzw. ciśnieniem normalnym i zachodzi między dwoma elektrodami podłączonymi do zewnętrznego źródła zasilania. Więcej »

 • Wyładowanie ulotowe

  Wyładowanie ulotowe, zwane również koronowym, powstaje w wyniku stosunkowo silnego pola elektrycznego występującego np. pomiędzy przewodami linii wysokiego napięcia. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
nice
Katto • 2021-12-01 09:44:14
To super że nagle Rz zmienia się w Rs bez żadnego powodu :/
Anonim • 2021-11-28 11:37:17
Git
Franek to nie ja • 2021-11-27 17:22:35
Spoko
Kowal • 2021-11-24 18:52:36
Dzięki za to
Niewiadomym:) • 2021-11-24 17:45:42