Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Równanie Schrödingera

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Podane w 1926 roku przez Erwina Schrodingera równanie jest obecnie podstawowym równaniem mechaniki kwantowej. Opisuje ono rozwój stanu kwantowego w zależności od czasu i współrzędnych przestrzennych, co wymaga zastosowania funkcji falowej.
Funkcja falowa, występująca w równaniu Schrodingera jest funkcją bardziej skomplikowaną niż odpowiednia wielkość dla fal mechanicznych, czy elektromagnetycznych, gdyż fala materii oprócz energii i pędu przenosi masę, a także w niektórych przypadkach ładunek elektryczny.  
Najprostszą formą równania Schrodingera jest równanie dla jednej zmiennej przestrzennej x (dla ruchu jednowymiarowego) i niezależne od czasu. Ma ono postać:

 \frac{d ^{2} \ps}{dx ^{2} } =- \frac{8 \pi ^{2} m}{h ^{2} } [E-E _{p}(x) ]\psi
 
gdzie: d2/dx2 – druga pochodna po zmiennej przestrzennej x, ψ – funkcja falowa, m – masa cząstki, h – stała Plancka, E – całkowita energia mechaniczna, Ep(x) – energia potencjalna, będąca funkcją zmiennej przestrzennej w kierunku x.

Rozwiązanie przedstawionego powyżej równania polega na znalezieniu odpowiedniej funkcji falowej i wartości całkowitej energii dla odpowiedniej wartości energii potencjalnej.

Stosowanie równania Schrodingera w przypadku elektronu związanego w atomie jest bardziej skomplikowane, gdyż jest to przypadek

Polecamy również:

 • Analiza widmowa

  Analiza widmowa, zwana również spektralną, jest metodą określania składu chemicznego danej substancji na podstawie promieniowania elektromagnetycznego emitowanego lub absorbowanego przez nią. Więcej »

 • Atomy wieloelektronowe

  Atomy wieloelektronowe to atomy, które w swojej budowie zawierają więcej niż jeden elektron. Zatem są to atomy wszystkich znanych pierwiastków za wyjątkiem wodoru. Więcej »

 • Laser

  Słowo laser jest akronimem angielskiej nazwy light amplification by the stimulated emission of radiation (wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania), co wyjaśnia mechanizm świecenia tego urządzenia. Więcej »

 • Model Bohra budowy atomu wodoru

  Ogłoszony w 1913 roku przez duńskiego fizyka Nielsa Bohra model atomu wodoru zbudowany jest z dodatnio naładowanego jądra, wokół którego na orbicie eliptycznej (np. kołowej) krąży elektron. Więcej »

 • Efekt tunelowy

  Efekt tunelowy jest zjawiskiem kwantowym, polegającym na przechodzeniu cząstek przez barierę potencjału w przypadku, gdy ich całkowita energia ma mniejszą wartość od wysokości (wartości) bariery. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');