Dysocjacja kwasów karboksylowych i otrzymywanie soli
Kwasy karboksylowe podobnie jak kwasy nieorganiczne ulegają dysocjacji w roztworze wodnym i mają zdolność tworzenia soli w reakcji z metalem, tlenkiem metalu, lub wodorotlenkiem.
Poniżej przedstawiono przykłady reakcji:
I) Reakcja kwasu masłowego z wodorotlenkiem potasu:
II) Reakcja kwasu bursztynowego z tlenkiem magnezu:
III) Reakcja kwasu palmitynowego z sodem :
Do najszerzej stosowanych soli kwasów karboksylowych należą sole sodowe i potasowe wyższych kwasów tłuszczowych. Wyższe kwasy tłuszczowe to kwasy karboksylowe o łańcuchu posiadającym kilkanaście atomów węgla, budowa taka wpływa na specyficzne własciwości.
Sole potasowe wyższych kwasów tłuszczowych, gliceryna, kwas cytrynowy oraz chlorek sodu ( sól kuchenna) to główne składniki mydła szarego. Mydło takie jest pozbawione barwników i substancji zapachowych przez co wywołuje mniej reakcji alergicznych niż mydła kolorowe czy proszki do prania.
Sole sodowe należą do soli twardych i ich mieszaniny z różnymi kwasami wchodzi w skład mydeł twardych w kostkach, które są stałe w temperaturze pokojowej
Mydła litowe będące solami litowymi kwasów karboksylowych nie służą do mycia lecz jako dodatki do smarów, są one ciekłe w temperaturze pokojowej.