Czym jest utylizacja?
W każdym procesie produkcyjnym na skalę przemysłową powstają odpady. Przykładami odpadów są: UPPZ – czyli Uboczne Produkty Pochodzenia Zwierzęcego, krew, osady ściekowe, odpady komunalne. Utylizacja jest procesem, który powstałe odpady traktuje jako surowce wtórne, czyli takie, które można ponownie wykorzystać. Dobrą metodą do ograniczenia produkcji odpadów jest recykling. Materiały pochodzące z recyklingu mogą być wielokrotnie przetwarzane, przykładem jest wykorzystanie makulatury w produkcji papieru.
Kompostowanie odpadów pochodzenia organicznego
Jest to skuteczna metoda utylizacji odpadów pochodzących od roślin. Zachodzi za pomocą mikoorganizmów, które rozkładają substancje organiczne. Podczas tego procesu dochodzi do wytworzenia dużej ilości związków amonowych, wykorzystywanych przez rośliny. Wykorzystywany jest ten proces nie tylko w ogródkach przydomowych, ale także na skalę przemysłową. Utylizacji podlegają odpady miejskie, które uprzednio podlegają sortowaniu. Powstały kompost wykorzystywany jest między innymi do nawożenia miejskich terenów zielonych.
Spalanie odpadów
W procesie spalania powstaje duża liczba szkodliwych substancji lotnych. W związku z tym, stosuje się technologie mające na celu oczyszczanie spalin. Ponadto proces spalania jest dobrym źródłem energii, którą można wykorzystać do zasilania zakładów przemysłowych. Metoda ta ma większe znaczenie sanitarne niż utylizacja odpadów poprzez ich składowanie, ponieważ dezaktywuje mikroorganizmy mogące wywołać choroby zakaźne.
Płomienie w spalarni śmieci |