Zmienność organizmów jest pojęciem obejmującym zróżnicowanie cech w obrębie jednego gatunku lub populacji. Zmienność ma swoje podłoże genetyczne i środowiskowe. Biorąc pod uwagę rodzaj cech, można wyróżnić zmienność ciągłą i nieciągłą.
Zmienność ciągła dotyczy cech ilościowych, czyli takich, które można łatwo zmierzyć, wyrazić wartościami i porównać pomiędzy dwoma osobnikami. Są to m.in. wysokość ciała, masa ciała, mleczność, czy kolor skóry. Genetycznie za zmienność ciągłą odpowiada kumulowanie się efektu kilku genów. Można to łatwo zaobserwować u zwierząt hodowlanych — ich przodkowie byli krzyżowani w taki sposób, aby zespół genów odpowiedzialnych np. za wysoką mleczność skumulował się w pokoleniach potomnych. Zmienność ciągła dotyczy cech poligenowych.
Zmienność nieciągła (polimorfizm) odnosi się do cech jakościowych, czyli takich o charakterze skokowym jak np. grupy krwi, płeć, kolor oczu, gdzie nie występują stadia pośrednie. Są to cechy kodowane przez jeden lub kilka genów, przez to też relatywnie proste do śledzenia i przewidywania. Nie występuje tu efekt kumulatywny zespołu genów.