Dzioby ptaków

Głowa ptaków zakończona jest dziobem, utworzonym z wydłużonych szczęk pozbawionych zębów. Jest to więc kostny twór pokryty rogową substancją. Podstawową rolę dzioba jest zdobywanie i pobierania pokarmu. Ponad to dziób pełni szereg dodatkowych funkcji m.in. służy do czyszczenia i utrzymywania właściwego ułożenia piór (ptaki dziobem „zapinają” haczyki” przywracając ciągłość powierzchni lotnej skrzydeł), do karmienia młodych, budowy gniazd, czy obrony przed napastnikami. Dzioby młodych ptaków są zapatrzone w ząb jajowy, czyli rogowy twór służąc do przebicia skorupki, który zanika po wykluciu się pisklęcia. W zależności od trybu życia oraz sposobu zdobywania pokarmu podstawowy kształt dzioba uległ różnym modyfikacjom.

Dziób prosty i stożkowaty to podstawowy typ dzioba, który występuje u ptaków wszystkożernych (np. krukowatych i drozdów).

Dziób krótki, szeroki i klinowaty mają ziarnojady (łuszczaki np. wróbel). Jest on mocny, gdyż służy do rozłupywania twardych nasion. U krzyżodzioba obie części dzioba są przekrzywione, przez co krzyżują się ze sobą. Taka budowa jest przystosowaniem do wyłuskiwania nasiona z szyszek drzew iglastych.

Dziób ziarnojada
Dziób do rozłupywania nasion  u wróbla/Adam Kumiszcza (09.07.2005)/
commons.wikimedia.org

Długie, cienkie dzioby działające jak sondy mają ptaki, które poszukują pokarmu w mule, piasku czy miękkiej ziemi np. bekasowate i siewkowate. Kulik (należy do bekasowtych) ma wyjątkowo długi, zakrzywiony na końcu dziób, który jest sprawnym narzędziem służącym do wynajdywania drobnych bezkręgowców w mulistych zbiornikach wodnych. Podobne długie dzioby mają kolibry, które żywią się nektarem kwiatów.

Dziób sondujący
Dziób sondujący u kulika/Neil Phillips/(20.03.2007)/
commons.wikimedia.org

Szerokie, spłaszczone dzioby zaopatrzone na brzegach w blaszkowate wyrostki występują u blaszkodziobych. Takie działające jak sito dzioby służą do odcedzania pokarmu (woda przepływa pomiędzy blaszkami, na których zatrzymują się drobne bezkręgowce i rośliny).

Dziób blaszkodziobych
Dziób do odcedzania pokarmu u kaczki krzyżówki/Anton Holmquist Soasta (08.05.2008)/
commons.wikimedia.org

Masywne i mocne hakowato zagięte dzioby, które służą głównie do rozrywania ciała upolowanej zdobyczy (a czasem także do jej chwytania i zabijania), maja ptaki drapieżne (m.in. sępy, orły, jastrzębie).

Dziób drapieżcy
Dziób hakowaty do rozrywania zdobyczy u orła/J. Glover(04.09.2004)/commons.wikimedia.org

Krótkie i szerokie dzioby mają ptaki owadożerne (m.in. jaskółki, jerzyki, lelki), które łapią swoje pożywienia w locie.

Polecamy również:

  • Układ krwionośny i oddychanie ptaków

    Patki posiadają zamknięty układ krwionośny. Składa się on z dwóch obiegów krwi: dużego i małego (płucnego). Budową przypomina układ krwionośny gadów. Zmiany następują w sercu. Serce składa się z dwóch przedsionków (prawego i lewego)... Więcej »

  • Układ pokarmowy, wydalniczy i nerwowy ptaków

    Układ pokarmowy ptaków składa się z bezzębnej jamy gębowej, gardzieli, przełyku, wola, dwuczęściowego żołądka i jelita (do którego w przednim odcinku uchodzi trzustka i wątroba) zakończonego kloaką. Więcej »

  • Rozmnażanie i rozwój ptaków

    Wszystkie ptaki są rozdzielnopłciowe. Zapłodnienie jest wewnętrzne, choć tylko nieliczne samce posiadają narząd kopulacyjny wynicowany z kloaki. Więcej »

  • Przystosowanie ptaków do lotu

    1. Aerodynamiczny kształt ciała pomaga w pokonaniu oporu powietrza;2. Przekształcenie kończyn przednich w skrzydła, które tworzą powierzchnię lotną; Więcej »

  • Gatunki ptaków

    Ptaki bezgrzebieniowe to ptaki pozbawione grzebienia na mostku, które mają uwstecznione skrzydła. Są nielotami. Zaliczamy tutaj:• kiwi• strusie Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 5 + 5 =
YT:@adiszu1
2024-05-19 12:57:14
super
Julspn beng
2020-04-08 00:02:41
Xd bardzo pomocne
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17