Ronald Reagan - biografia, poglądy

Ronald Reagan – biografia

Ronald Wilson Reagan urodził się 6 lutego 1911 roku w Tampico w Illinois, zmarł 5 czerwca 2004 roku w Bel Air w Kalifornii. W latach 1981-1989 r. pełnił funkcję prezydenta USA, zaś wcześniej, od 1966 do 1974 r., był gubernatorem Kalifornii. Zajmował się ponadto aktorstwem.

Jego ojciec był katolikiem irlandzkiego pochodzenia, demokratą, zaś matka protestantką pół-Angielką, pół-Szkotką, przywiązana była do tradycyjnych wartości oraz przekazała dzieciom zamiłowanie do teatru.

Po ukończeniu lokalnego uniwersytetu Eureka rozpoczął pracę jako komentator sportowy w rozgłośni radiowej. W 1937 r. podpisuje kontrakt filmowy w wytwórnią Warnera, rozpoczynając tym samym swoją przygodę z aktorstwem. Mimo, iż grywał głównie role drugoplanowe, cieszył się dużą popularnością, zagrał w ponad 50 filmach, prowadził również, popularne programy telewizyjne. Na planie filmowym poznał swoją pierwszą żonę Jane Wyman, z którą miał dwójkę dzieci (jedno z dzieci Reaganowie adoptowali). Po rozpadzie pierwszego małżeństwa, w 1952 r. ożenił się powtórnie z Nancy Davis (z którą także miał dwójkę dzieci). W tym okresie prężnie działał w Związku Zawodowym Aktorów (był przewodniczącym związku).

Początkowo poglądy Reagana bliższe były demokratom (popierał F.D. Roosevelta i jego Nowy Ład), po II wojnie światowej nastąpiła ewolucja jego poglądów, coraz chętniej wspierał republikanów. W 1962 roku oficjalnie wystąpił z partii demokratycznej i zdeklarował się jako republikanin. Jako antykomunista, angażuje się w działania mające na celu zdyskredytowanie komunistów, wygłasza nawet cykl odczytów z tym związanych. W 1966 r. staje do wyborów na gubernatora Kalifornii i odnosi sukces. Tę funkcję pełnić będzie do 1974 r.

W tym czasie próbuje swoich sił także w walce o nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Patrii Republikańskiej. Udaje mu się to dopiero w 1980 r., startuje w wyborach i pokonuje nieudolnie rządzącego Jimmiego Cartera. Powtarza ten sukces ponownie w 1984 r. w dość spektakularny sposób - jako pierwszy prezydent w historii USA zdobywa poparcie 48 z 50 stanów (poparło go 60% Amerykanów). Ponadto utrzymuje wysokie poparcie społeczeństwa w trakcie trwania prezydentury.

Ronald Reagan – poglądy

Priorytetową kwestią dla Reagana było poprawienie stanu gospodarki, dlatego też w celu pobudzenia inwestycji obniżył podatki, zwiększył wydatki na zbrojenia, zwiększyło to trzykrotnie dług publiczny. Mimo to dzięki pobudzeniu rynku wojskowego doszło do rozwoju nowych technologii. Ostatecznym rezultatem polityki wewnętrznej prezydenta Reagana był rekordowy w historii USA wzrost tempa rozwoju gospodarczego (ta forma prowadzenia ekonomii nazwana została w późniejszych latach reaganomiką).

W polityce zagranicznej Reagan także wprowadził wiele nowych elementów, przede wszystkim zmienił podejście i stosowaną taktykę w stosunku do ZSRR. Zdecydowanie potępiał komunizm, zrezygnował z łagodnej polityki współistnienia, negocjacji i ustępstw. Deklarował zdecydowaną walkę z „imperium zła”, którą zamierzał zakończyć jako zwycięzca. Po swojej stronie miał również zdecydowaną panią premier Thatcher, Helmuta Kolha, przychylny Reaganowi był także ówczesny papież – Jan Paweł II.

Główną zaletą polityki Reagana było szybkie przechodzenie od deklaracji słownych do działań. Na wszelkie akcje terrorystyczne odpowiadał atakami, wspomagał ruchy antykomunistyczne (m.in. związek „Solidarność” w Polsce), zamieścił w Europie rakiety średniego zasięgu. Wprowadził program antyrakietowego sytemu obronnego tzw. „gwiezdne wojny”. Nie szczędził funduszy na wprowadzanie do użytku nowych zaawansowanych technologii. Wszystkie te działanie doprowadziły do tego, iż ZSRR nie wytrzymał tempa „wyścigu zbrojeń”. Można zatem uznać, iż pośrednio Reagan przyczynił się do jego upadku, a więc osiągnął swój cel.

Na początku lat dziewięćdziesiątych pojawiły się problemy zdrowotne (choroba Alzheimera) w związku z tym Reagan wycofał się z zarówno z życia politycznego, jak i publicznego. Ostatnie lata życia spędził z bliskimi w domu w Kalifornii, po długotrwałej chorobie zmarł w wieku 93 lat w czerwcu 2004 roku.

Prezydent Reagan przyczynił się w dużym stopniu do poprawy sytuacji Stanów Zjednoczonych, jednocześnie spore zasługi miał także na arenie międzynarodowej, dlatego też jego prezydentura jest uważana za jedną z lepszych.

Polecamy również:

 • Edmund Burke - biografia, poglądy, dzieła

  Edmund Burke urodził się 12 stycznia 1729 roku w Dublinie, ojciec był poważanym prawnikiem, protestantem, matka z kolei wywodziła się z katolickiej rodziny Nagelów. Po ukończeniu Trinity College w Dublinie przeniósł się w 1750 r. do Londynu, gdzie związał się ze stronnictwem wigów. W... Więcej »

 • Eric Voegelin - biografia, poglądy, dzieła

  Eric Voegelin - jeden z najwybitniejszych historyków filozofii starożytnej w XX w., znany filozof polityki, religii i cywilizacji, urodził się 3 stycznia 1901 roku w Kolonii, zmarł zaś 19 stycznia 1985 roku w Stanford w Stanach Zjednoczonych. Więcej »

 • Leo Strauss - biografia, poglądy, dzieła

  Leo Strauss – znany myśliciel polityczny, jeden z największych nauczycieli filozofii politycznej. Urodził się 20 września 1899 roku w Kirchhein w Hesji-Marburg, w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Uczęszczał do słynnego Gimnazjum Philippinum w Marburgu, które afiliowano do Uniwersytetu... Więcej »

 • Roger Scruton - biografia, poglądy, dzieła

  Roger Scruton – brytyjski pisarz, filozof, kompozytor, jeden z bardziej znanych współczesnych krytyków społecznych i teoretyków konserwatyzmu. Więcej »

 • Winston Churchill - biografia, poglądy

  Winston Leonard Spencer Churchill – (ur. 30 listopada 1847 roku w Blenheim Palace, zmarł 24 stycznia 1965 roku w Londynie). Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków brytyjskich. Pochodził ze znanej arystokratycznej rodziny, jego ojciec Randolph był politykiem należącym do Partii Konserwatywnej,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 4 =
Ostatnio komentowane
bez marii bylby nikim, bez pozdra
• 2024-04-18 17:47:36
walter white heisenberg?
• 2024-04-18 17:47:07
walter white?
• 2024-04-18 17:46:34
bARDZO FAJY TEKST! POWIEM SZCZERZE, ŻE MIAŁEM WZWÓD W TEMACIE PANIEN pOCKICH, ZWŁasza ...
• 2024-04-18 14:07:19