Edmund Burke - biografia, poglądy, dzieła

Edmund Burke – biografia

Edmund Burke urodził się 12 stycznia 1729 roku w Dublinie, ojciec był poważanym prawnikiem, protestantem, matka z kolei wywodziła się z katolickiej rodziny Nagelów. Po ukończeniu Trinity College w Dublinie przeniósł się w 1750 r. do Londynu, gdzie związał się ze stronnictwem wigów. W 1756 r. ożenił się, dwa lata później przyszedł na świat jego syn.

W 1756 roku dzięki współpracy z jednym z czołowych londyńskich wydawców - Robertem Dodsleyem, Edmundowi udało się wydać swoją pierwszą książkę A Vindication to Natural Society (krótko potem ukazała się także druga książka Dociekania filozoficzne o pochodzeniu naszych idei wzniosłości i piękna, zaś w 1759 roku rozpoczął współpracę z rocznikiem „The Annual Register”.

W 1765 r. został posłem do parlamentu i funkcję tę pełnił bez przerwy do czerwca 1794 r., dość szybko zyskał rozgłos jako świetny mówca, jednak ze względu na brak pochodzenia arystokratycznego nie mógł sprawować ważniejszych funkcji w rządzie. W momencie, kiedy wybuchł konflikt amerykańsko-brytyjski, Burke próbował zrozumieć amerykańskie postulaty, zakładając, że pragną oni jedynie swojej reprezentacji w parlamencie. Jako pierwszy uznał niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki, zapisując się historii jako polityk proamerykański. Po wybuchu rewolucji francuskiej, którą zdecydowanie potępiał, stopniowo zbliżał się do torysów. W 1790 r. Burke wydał swoje najważniejsze dzieło Rozważania nad rewolucją we Francji.

Zmarł w lipcu 1797 roku, jego prochy, zgodnie z jego wolą, zostały rozsypane.

Edmund Burke – poglądy, dzieła

W jednym z najważniejszych swoich dzieł (Rozważania nad rewolucją we Francji) Burke zawarł bardzo wiele cennych rozważań, które są kopalnią wiedzy na temat jego poglądów.

Przede wszystkim był przeciwnikiem Rewolucji Francuskiej, co w swoim dziele dawał jasno do zrozumienia. Jednak nie potępiał rewolucji jako takiej, uważał, że postępowanie Francuzów jest złe, niszczy bowiem wolność, którą dopiero co odzyskali. Uważał, że podstawowe założenia i metody Rewolucji także nie służą Francji. Wielkim błędem było według niego zerwanie ciągłości historycznej, bowiem nie prowadzi to do niczego a ponadto jest pogwałceniem prawa, które nikogo nie upoważnia do niszczenia dobytku wielu generacji. Budowanie świata od zera, uważał za bezsensowne i bezzasadne. Ponadto mniemał, że tam gdzie niszczona jest religia, która jest podstawą społeczeństwa, tam nie ma wolności. Krytykował również główne hasło rewolucji - równość, jako zwodnicze i złudne. Napiętnował bezwzględne i bezrefleksyjne umiłowanie rozumu, co prawda człowiek jest istota rozumną, nie możne jednak pokładać ufność jedynie w nim, bowiem kierują nim namiętności i żądze.

Wbrew zarzutom niektórych przeciwników Burke nie był przeciwnikiem wolności, negował jedynie sens narzucania jej wbrew naturze.
Uważał, że każda jednostka zajmuje określone miejsce w społeczeństwie, dlatego potępiał wszelkie rewolucje, które by zrywały ciągłość procesu dziejowego. Był zwolennikiem ewolucyjnych zmian oraz państwa, opartego na trwałości instytucji, wiary oraz rodziny, którą to uznawał za podstawowy podmiot państwa, najmniejszą wspólnotę państwową, która ma siłę sprawczą.

Polecamy również:

 • Eric Voegelin - biografia, poglądy, dzieła

  Eric Voegelin - jeden z najwybitniejszych historyków filozofii starożytnej w XX w., znany filozof polityki, religii i cywilizacji, urodził się 3 stycznia 1901 roku w Kolonii, zmarł zaś 19 stycznia 1985 roku w Stanford w Stanach Zjednoczonych. Więcej »

 • Leo Strauss - biografia, poglądy, dzieła

  Leo Strauss – znany myśliciel polityczny, jeden z największych nauczycieli filozofii politycznej. Urodził się 20 września 1899 roku w Kirchhein w Hesji-Marburg, w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Uczęszczał do słynnego Gimnazjum Philippinum w Marburgu, które afiliowano do Uniwersytetu... Więcej »

 • Roger Scruton - biografia, poglądy, dzieła

  Roger Scruton – brytyjski pisarz, filozof, kompozytor, jeden z bardziej znanych współczesnych krytyków społecznych i teoretyków konserwatyzmu. Więcej »

 • Winston Churchill - biografia, poglądy

  Winston Leonard Spencer Churchill – (ur. 30 listopada 1847 roku w Blenheim Palace, zmarł 24 stycznia 1965 roku w Londynie). Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków brytyjskich. Pochodził ze znanej arystokratycznej rodziny, jego ojciec Randolph był politykiem należącym do Partii Konserwatywnej,... Więcej »

 • Margaret Thatcher - biografia, poglądy

  Margaret Hilda Thatcher (ur. 13 października 1925 roku, zm. 8 kwietnia 2013 r.). Przyszła na świat w miejscowości Grantham w hrabstwie Lincoln. Jej ojciec Alfred Roberts prowadził sklep wielobranżowy, angażował się w lokalną działalność polityczną, był radnym a także pastorem kościoła metodystów,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43