Roger Scruton – biografia
Roger Scruton – brytyjski pisarz, filozof, kompozytor, jeden z bardziej znanych współczesnych krytyków społecznych i teoretyków konserwatyzmu.
Urodził się 27 lutego 1944 roku w Buslingthorpe w hrabstwie Lincolnshire. Absolwent Jesus College w Cambridge oraz Birkbeck College w Londynie. Zdeklarowanym konserwatystą został pod wpływem paryskich wydarzeń z 1968 roku. Podczas zimnej wojny aktywnie działał w podziemiu antykomunistycznym. W latach 80. pomagał dysydentom w Czechach do czasu aż został wydalony.
Profesor filozofii i estetyki na Uniwersytecie Londyńskim oraz profesor-wizytator w Departamencie Filozofii Uniwersytetu Buckingham, był ponadto wykładowcą na licznych uniwersytetach, m.in. w Stanford, Princeton, Boston University Massachusetts, Louvain, Oslo, Bordeaux, Cambridge. Otrzymał doktoraty honoris causa Adelphi University (Nowy Jork) oraz Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie na Morawach. Publikował w „The Times” oraz w „The Salisbury Review” (kwartalniku odnoszącym się do myśli konserwatywnej, którego był redaktorem naczelnym). W 1998 roku został odznaczony czeskim Medalem za zasługi I stopnia i wieloma innymi za działalność antykomunistyczną.
Roger Scruton – poglądy
Obszerną część jego twórczości zajmuje obrona tradycji, uważa, że: „Tradycja nie jest balastem przeszłości, zwyczajem, ani rytuałem, lecz jest formą wiedzy społecznej”, zaś jej kultywowanie jest sprawą wyłącznie danego społeczeństwa, polityk może przyczyniać się do jej zachowania poprzez tworzenie regulacji prawnych i instytucjonalnych, umożliwiających odnawianie się tradycji w aktualnych praktykach.
Roger Scruton – dzieła
Napisał ponad trzydzieści książek poświęconych historii filozofii, filozofii polityki, estetyce. Najbardziej cenione dzieło to Co znaczy konserwatyzm (1980), w którym autor próbuje sprecyzować postawy konserwatystów a także polemizuje z liberalizmem i z socjalizmem.
Do jego dorobku wliczają się także: Intelektualiści nowej lewicy (1985), Sexual Desire. A Moral Philosophy of the Erotic (1986), Spinoza (1987), The Aesthetics of Music (1997), Przewodnik po filozofii dla inteligentnych (1998), Zachód i cała reszta. Globalizacja a zagrożenie terrorystyczne (2002), A Political Philosophy: Arguments for Conservatism (2006), Beauty (2009).
Jest także autorem wielu tekstów polityczno-kulturalnych oraz prozy, m.in. Dialogi ksantypiczne, Pożądanie czy Piję, więc jestem. Przewodnik filozofa po winach (2009).