Roger Scruton - biografia, poglądy, dzieła

Roger Scruton – biografia

Roger Scruton – brytyjski pisarz, filozof, kompozytor, jeden z bardziej znanych współczesnych krytyków społecznych i teoretyków konserwatyzmu.

Urodził się 27 lutego 1944 roku w Buslingthorpe w hrabstwie Lincolnshire. Absolwent Jesus College w Cambridge oraz Birkbeck College w Londynie. Zdeklarowanym konserwatystą został pod wpływem paryskich wydarzeń z 1968 roku. Podczas zimnej wojny aktywnie działał w podziemiu antykomunistycznym. W latach 80. pomagał dysydentom w Czechach do czasu aż został wydalony.

Profesor filozofii i estetyki na Uniwersytecie Londyńskim oraz profesor-wizytator w Departamencie Filozofii Uniwersytetu Buckingham, był ponadto wykładowcą na licznych uniwersytetach, m.in. w Stanford, Princeton, Boston University Massachusetts, Louvain, Oslo, Bordeaux, Cambridge. Otrzymał doktoraty honoris causa Adelphi University (Nowy Jork) oraz Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie na Morawach. Publikował w The Times oraz w „The Salisbury Review” (kwartalniku odnoszącym się do myśli konserwatywnej, którego był redaktorem naczelnym). W 1998 roku został odznaczony czeskim Medalem za zasługi I stopnia i wieloma innymi za działalność antykomunistyczną.

Roger Scruton – poglądy

Obszerną część jego twórczości zajmuje obrona tradycji, uważa, że: „Tradycja nie jest balastem przeszłości, zwyczajem, ani rytuałem, lecz jest formą wiedzy społecznej”, zaś jej kultywowanie jest sprawą wyłącznie danego społeczeństwa, polityk może przyczyniać się do jej zachowania poprzez tworzenie regulacji prawnych i instytucjonalnych, umożliwiających odnawianie się tradycji w aktualnych praktykach.

Roger Scruton – dzieła

Napisał ponad trzydzieści książek poświęconych historii filozofii, filozofii polityki, estetyce. Najbardziej cenione dzieło to Co znaczy konserwatyzm (1980), w którym autor próbuje sprecyzować postawy konserwatystów a także polemizuje z liberalizmem i z socjalizmem.

Do jego dorobku wliczają się także: Intelektualiści nowej lewicy (1985), Sexual Desire. A Moral Philosophy of the Erotic (1986), Spinoza (1987), The Aesthetics of Music (1997), Przewodnik po filozofii dla inteligentnych (1998), Zachód i cała reszta. Globalizacja a zagrożenie terrorystyczne (2002), A Political Philosophy: Arguments for Conservatism (2006), Beauty (2009).

Jest także autorem wielu tekstów polityczno-kulturalnych oraz prozy, m.in. Dialogi ksantypiczne, Pożądanie czy Piję, więc jestem. Przewodnik filozofa po winach (2009).

Polecamy również:

 • Edmund Burke - biografia, poglądy, dzieła

  Edmund Burke urodził się 12 stycznia 1729 roku w Dublinie, ojciec był poważanym prawnikiem, protestantem, matka z kolei wywodziła się z katolickiej rodziny Nagelów. Po ukończeniu Trinity College w Dublinie przeniósł się w 1750 r. do Londynu, gdzie związał się ze stronnictwem wigów. W... Więcej »

 • Eric Voegelin - biografia, poglądy, dzieła

  Eric Voegelin - jeden z najwybitniejszych historyków filozofii starożytnej w XX w., znany filozof polityki, religii i cywilizacji, urodził się 3 stycznia 1901 roku w Kolonii, zmarł zaś 19 stycznia 1985 roku w Stanford w Stanach Zjednoczonych. Więcej »

 • Leo Strauss - biografia, poglądy, dzieła

  Leo Strauss – znany myśliciel polityczny, jeden z największych nauczycieli filozofii politycznej. Urodził się 20 września 1899 roku w Kirchhein w Hesji-Marburg, w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Uczęszczał do słynnego Gimnazjum Philippinum w Marburgu, które afiliowano do Uniwersytetu... Więcej »

 • Winston Churchill - biografia, poglądy

  Winston Leonard Spencer Churchill – (ur. 30 listopada 1847 roku w Blenheim Palace, zmarł 24 stycznia 1965 roku w Londynie). Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków brytyjskich. Pochodził ze znanej arystokratycznej rodziny, jego ojciec Randolph był politykiem należącym do Partii Konserwatywnej,... Więcej »

 • Margaret Thatcher - biografia, poglądy

  Margaret Hilda Thatcher (ur. 13 października 1925 roku, zm. 8 kwietnia 2013 r.). Przyszła na świat w miejscowości Grantham w hrabstwie Lincoln. Jej ojciec Alfred Roberts prowadził sklep wielobranżowy, angażował się w lokalną działalność polityczną, był radnym a także pastorem kościoła metodystów,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42