Eric Voegelin - biografia, poglądy, dzieła

Eric Voegelin – biografia

Eric Voegelin - jeden z najwybitniejszych historyków filozofii starożytnej w XX w., znany filozof polityki, religii i cywilizacji, urodził się 3 stycznia 1901 roku w Kolonii, zmarł zaś 19 stycznia 1985 roku w Stanford w Stanach Zjednoczonych.

Pochodził ze zgermanizowanej rodziny żydowskiej, nie przywiązywał jednak zbytniej uwagi do religii i swojego pochodzenia (w późniejszym okresie życia zostaje protestantem). Po przeprowadzce do Wiednia, rozpoczyna studia z dziedziny nauk o państwie na Uniwersytecie Wiedeńskim, tam też uzyskuje doktorat pod kierunkiem Hansa Kelsena. Jako stypendysta spędził kilka lat w Stanach Zjednoczonych w Columbia University. Po powrocie do Wiednia wykładał prawo państwowe, aż do 1938 roku.

Po wcieleniu Austrii do III Rzeszy decyduje się na emigrację do Wielkiej Brytanii, stamtąd zaś przenosi się do Stanów Zjednoczonych. W roku 1944 Voegelin uzyskuje amerykańskie obywatelstwo. Do 1959 roku wykłada jako profesor na amerykańskich uczelniach, m.in. w Harvard University, Bennington College oraz Louisiana State University. Powraca do Niemiec w 1959 r., osiada w Monachium i do 1969 roku wykłada na tamtejszym uniwersytecie. Nie znajdując zrozumienia dla swoich tez, ponownie wyjeżdża do USA, gdzie podejmuje współpracę z Hoover Institution przy Stanford University.

Eric Voegelin – poglądy

To właśnie w Ameryce tworzy najoryginalniejsze teorie polityczno-religijne. Miał krytyczne nastawienie do ówczesnych nurtów intelektualnych, m.in. do: pozytywizmu, marksizmu, freudyzmu, liberalizmu, humanizmu, heglizm oraz ateizmu. Nie dostrzegał bowiem znamion rzetelnych, prezentujących prawdę rzeczywistości, nauk społecznych, a jedynie chęć posiadania monopolu na prawdę. Były one według Voegelina nowymi rodzajami gnozy, wywołującymi jedynie chaos i nieporządek przez co stawały się zagrożeniem dla cywilizacji zachodniej i chrześcijaństwa.

Uważał również, iż te wypaczenia w filozofii i religii przyczyniły się do przyjęcia i zaakceptowania przez społeczeństwa totalitaryzmów. Obwiniał za to także środki masowego przekazu, które dyskredytują dobro, otwierając przez to furtkę wypaczeniom. Zniechęcony przez ówczesne ideologie, zwrócił się do początków, do filozofii starożytnej, Starego Testamentu oraz do filozofii greckiej - przede wszystkim do Platona, do którego stworzył niezwykle oryginalne interpretacje.

Ze względu na doskonałą znajomość zagadnień z filozofii, religii i historii oraz zdolności poliglotyczne uważany był za specjalistę w dziedzinie Chin, Indii i Bliskiego Wschodu.

Eric Voegelin – dzieła

Prace Voegelina były mało znane, zyskały popularność dopiero po jego śmierci. Do najważniejszych dzieł zaliczamy:
Państwo autorytarne (Der Autoritäre Staat),
Religie polityczne (Die politischen Religionen),
Nowa nauka polityki,
Wissenschaft Politik und Gnosis,
Porządek i historia,
Platon oraz Arystoteles,
Lud Boży.

Polecamy również:

 • Edmund Burke - biografia, poglądy, dzieła

  Edmund Burke urodził się 12 stycznia 1729 roku w Dublinie, ojciec był poważanym prawnikiem, protestantem, matka z kolei wywodziła się z katolickiej rodziny Nagelów. Po ukończeniu Trinity College w Dublinie przeniósł się w 1750 r. do Londynu, gdzie związał się ze stronnictwem wigów. W... Więcej »

 • Leo Strauss - biografia, poglądy, dzieła

  Leo Strauss – znany myśliciel polityczny, jeden z największych nauczycieli filozofii politycznej. Urodził się 20 września 1899 roku w Kirchhein w Hesji-Marburg, w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Uczęszczał do słynnego Gimnazjum Philippinum w Marburgu, które afiliowano do Uniwersytetu... Więcej »

 • Roger Scruton - biografia, poglądy, dzieła

  Roger Scruton – brytyjski pisarz, filozof, kompozytor, jeden z bardziej znanych współczesnych krytyków społecznych i teoretyków konserwatyzmu. Więcej »

 • Winston Churchill - biografia, poglądy

  Winston Leonard Spencer Churchill – (ur. 30 listopada 1847 roku w Blenheim Palace, zmarł 24 stycznia 1965 roku w Londynie). Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków brytyjskich. Pochodził ze znanej arystokratycznej rodziny, jego ojciec Randolph był politykiem należącym do Partii Konserwatywnej,... Więcej »

 • Margaret Thatcher - biografia, poglądy

  Margaret Hilda Thatcher (ur. 13 października 1925 roku, zm. 8 kwietnia 2013 r.). Przyszła na świat w miejscowości Grantham w hrabstwie Lincoln. Jej ojciec Alfred Roberts prowadził sklep wielobranżowy, angażował się w lokalną działalność polityczną, był radnym a także pastorem kościoła metodystów,... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45