Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Prawa mniejszości narodowych - w Polsce, na podstawie konstytucji - WOS - strona 2

Ostatnio komentowane
Mieczysław to nie 16 letni chłopiec -"Miał lat szesnaście(...) ,kiedy cera jego zaczę...
Paweł • 2020-02-20 22:06:27
Kongres Wiedenski (rok 1815!), to raczej zatwierdzenie rozbiorow Polski, nie zas przywroc...
zofia • 2020-02-20 19:59:40
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Istnieje również możliwość używania obok polskich nazw miejscowości, ulic czy obiektów, nazw w języku mniejszości narodowej.

Podstawowym stwierdzeniem jest zakaz dyskryminacji mniejszości narodowych, wzmocniony dodatkowo o zapis o zakazie istnienia organizacji, które nawoływałyby do nienawiści narodowościowej. W ramach zapewnionych praw mniejszości widnieją również prawo do „nieskrępowanej możliwości praktyk religijnych”, prawo do zakładania niezależnych instytucji kulturalnych, oświatowych czy religijnych, które za główny cel wyznaczają sobie zabezpieczenie własnej tożsamości narodowej. Warto wspomnieć ponadto o tym, że zabezpieczona w prawie polskim jest także możliwość bezpośredniego uczestniczenia w sprawach odnoszących się do swojej tożsamości narodowej, m.in. poprzez możliwość reprezentacji w parlamencie polskim (ustawa o ordynacji wyborczej z 2001 roku zwolniła komitety wyborcze założone przez przedstawicieli mniejszości z konieczność przekroczenia 5% progu wyborczego).

Polecamy również:

  • Mniejszości narodowe w Polsce - niemiecka, białoruska, ukraińska

    Rzeczpospolita Polska jest krajem dość jednolitym narodowościowo, ponad 96% obywateli w Narodowym Spisie Powszechnym z 2002 r. zadeklarowało przynależność do narodu polskiego. Tak, więc osoby należące do mniejszości narodowych stanowią 2 do 3% obywateli Polski. Na strukturę narodowościową w Polsce ogromny wpływ... Więcej »

  • Mniejszości narodowe w Europie - charakterystyka

    Współczesna Europa charakteryzuje się silnym zróżnicowaniem narodowościowym, a poszczególne państwa można podzielić na wielonarodowe (struktura społeczno-narodowościowa jest złożona, na terytorium tych państw zamieszkują przedstawiciele dwóch lub więcej narodów) i mononarodowe... Więcej »

  • Asymilacja, separatyzm - definicja, przykłady. Etapy asymilacji

    Grupy ludzi funkcjonujących w ramach konkretnego państwa i odróżniające się od pozostałych członków społeczeństwa na jakimś tle, przeważnie kulturowym, językowym, etnicznym, takie jak na przykład mniejszości narodowe lub etniczne muszą przyjąć określoną postawę wobec wspólnoty, w której... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =