Grupy ludzi funkcjonujących w ramach konkretnego państwa i odróżniające się od pozostałych członków społeczeństwa na jakimś tle, przeważnie kulturowym, językowym, etnicznym, takie jak na przykład mniejszości narodowe lub etniczne muszą przyjąć określoną postawę wobec wspólnoty, w której przyszło im żyć. Postawy te mogą mieć różną formę, najczęściej spotykanymi są asymilacja oraz separatyzm.
Separatyzm
Separatyzm (łac. separatio – oddzielenie) to postawa przejawiająca się w dążeniu do usamodzielnienia się danej grupy, formalnego oddzielenia jej spośród innych wspólnot państwowych lub narodowych. Separatyzm jest często spotykaną postawą wśród mniejszości narodowych bądź etnicznych, które dążą do usamodzielnienia. Przykładem może być separatyzm Kraju Basków w Hiszpanii oraz separatyzm Tybetańczyków w Chinach. Wymienione przykłady są typem separatyzmu narodowościowego, może on być związany nie tylko z chęcią zdobycia odrębności narodowej, ale także z próbą usamodzielnienia się pod względem politycznym, religijnych czy etnicznym.
Asymilacja
Drugą z postaw jest asymilacja. Termin zaczął funkcjonować w użyciu w latach 20. XX wieku w Stanach Zjednoczonych na oznaczenie zjawiska wtapiania