Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mniejszości narodowe w Europie - charakterystyka

Współczesna Europa charakteryzuje się silnym zróżnicowaniem narodowościowym, a poszczególne państwa można podzielić na wielonarodowe (struktura społeczno-narodowościowa jest złożona, na terytorium tych państw zamieszkują przedstawiciele dwóch lub więcej narodów) i mononarodowe (większość społeczeństwa stanowi jeden naród). Przykładem tych pierwszych państw są: Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia, Łotwa, Estonia, Litwa, Bośnia i Hercegowina. Z kolei do państwami mononarodowych należą: Czechy, Portugalia, Austria oraz Polska.

Mimo że większość tych państw należy do Unii Europejskiej, która wydała wiele oficjalnych dokumentów, deklaracji, konwencji i regulacji w sprawie mniejszości narodowych (do których przestrzegania kraje członkowskie są zobowiązane) polityka dotycząca kwestii mniejszości narodowych jest odmienna w każdym z tych państw.

Przestrzeganiem praw mniejszości narodowych zajmują się w głównej mierze różnego rodzaju organizacje, założone specjalnie do realizacji tego celu. Bardzo często poszczególne organizacje współdziałają ze sobą, organizują wspólne przedsięwzięcia, imprezy kulturowe, aby zintegrować wybrane mniejszości.

Mniejszości narodowe mogą stać się również zarzewiem konfliktów wewnętrznych danego państwa, kiedy wysuwają zbyt duże roszczenia w stosunku do państwa, stają się zbyt ekspansywne, nie integrują się z pozostałymi społecznościami zamieszkującymi dany kraj lub też nie utożsamiają się z państwem, w którym obecnie przebywają. Ten problem narasta i dotyka coraz większą części państw europejskich.

Zobacz również

 • Prawa mniejszości narodowych - w Polsce, na podstawie konstytucji - WOS

  Trudno byłoby ustalić katalog praw mniejszości narodowych dla wszystkich państw na świecie, głównie ze względu na fakt, iż nie wszystkie państwa na świecie respektują mniejszości narodowe mieszkające w ich granicach i nie wszystkie gwarantują im odrębne prawa.

  Więcej
 • Mniejszości narodowe w Polsce - niemiecka, białoruska, ukraińska

  Rzeczpospolita Polska jest krajem dość jednolitym narodowościowo, ponad 96% obywateli w Narodowym Spisie Powszechnym z 2002 r. zadeklarowało przynależność do narodu polskiego. Tak, więc osoby należące do mniejszości narodowych stanowią 2 do 3% obywateli Polski. Na strukturę narodowościową w Polsce ogromny wpływ miała II wojna świa...

  Więcej
 • Asymilacja, separatyzm - definicja, przykłady. Etapy asymilacji

  Grupy ludzi funkcjonujących w ramach konkretnego państwa i odróżniające się od pozostałych członków społeczeństwa na jakimś tle, przeważnie kulturowym, językowym, etnicznym, takie jak na przykład mniejszości narodowe lub etniczne muszą przyjąć określoną postawę wobec wspólnoty, w której przyszło im ...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 5 =
Ktoś Napewno
2019-09-23 15:30:48
Dzięki za innfo, przyda mi sie do prezentacji :D
jojoj
2018-02-09 14:01:41
dziekuje za pomoc
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25