Organy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) - WOS

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie jest wynikiem procesu instytucjonalizacji powstałej w latach 70. Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W związku z tym w jej ramach powstało wiele organów o charakterze politycznym, administracyjnym oraz innych. Do najważniejszych organów OBWE należą:

1. Szczyty, spotkania szefów państw członkowskich i rządów – w trakcie spotkań tego typu ustalane są najważniejsze kwestie, kierunki funkcjonowania OBWE itp. Do spotkań na tym szczeblu dochodzi przeciętnie raz na rok.

2. Rada KBWE na szczeblu ministerialnym – jej działanie polega na przygotowaniu spotkań szefów rządów i szefów poszczególnych krajów.

3. Wysoka Rada – w jej skład wchodzą , spotyka się dwa razy do roku. Warto zaznaczyć, iż Rada zajmuje się również kwestiami gospodarczymi państw członkowskich

4. Rada Stała – jej członkami są przedstawiciele państw członkowskich, którzy na wspólnych, cotygodniowych spotkaniach ustalają kwestie polityczne i podejmują bieżące decyzje, koordyują pracę organizacji pomiędzy spotkaniami Wysokiej Rady

5. Bieżącą koordynacją działań OBWE zajmuje się Przewodniczący, który wspierany jest przez poprzedniego i przyszłego Przewodniczącego – funkcję przewodniczącego spełnia rotacyjnie minister zajmujący się sprawami zagranicznymi (po kolei z wszystkim państw członkowskich).

6. Zgromadzenie Parlamentarne OBWE – zajmuje się dyskutowaniem nad najważniejszymi celami OBWE, a w jego skład wchodzą parlamentarzyści z krajów – członków OBWE.

Powyższe organy odgrywają znaczną rolę w politycznym działaniu OBWE, natomiast należy także podkreślić znaczenie Sekretariatu, który mieści się w Wiedniu, wraz z urzędem Sekretarza Generalnego - koordynuje on bieżącą pracą Organizacji.

Spośród innych organów możemy wyróżnić organy tematyczne, zajmujące się określoną sferą działania, np. mniejszościami narodowymi, wolnością mediów itp.

Polecamy również:

  • Geneza OBWE i etapy rozwoju

    Źródłem powstania OBWE (a wcześniej KBWE) było odprężenie we wzajemnych stosunkach między państwami Układu Warszawskiego oraz NATO. Odprężenie to było obserwowane już w połowie lat 70. i wraz z rozwojem idei utworzenia regionalnego układu bezpieczeństwa (obie strony dążyły do podpisania porozumień o... Więcej »

  • Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) - cele, zadania, działalność

    Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powstała w 1995 r. jako zinstytucjonalizowanie działalności Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy, która rozpoczęła funkcjonowanie w latach 70. Podstawowe cele nie uległy jednak zmianie – dążenie do zapewnienia pokoju, a także... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35