ONZ a NATO - różnice, porównanie

Najważniejszą różnicą między ONZ a NATO jest zasięg – Organizacja Narodów Zjednoczonych jest bowiem organizacją o charakterze globalnym (uniwersalnym), natomiast NATO obejmuje państwa Północnego Atlantyku – USA, Kanady i rozszerzająco na kraje Europy. W przypadku ONZ można mówić o ponad 180 członkach, natomiast do NATO należy 28 państw.

Kolejną ważną różnicą jest zakres tematyczny działania - Organizacja Narodów Zjednoczonych zajmuje się bardzo szerokim spektrum tematów, natomiast NATO to organizacja o węższym zakresie działania, który jest ściśle polityczno-wojskowy (mimo, że NATO deklaruje również cele pozawojskowe).

Można jednak znaleźć ważne elementy wspólne obu organizacji, które przejawiają się w dość ścisłej współpracy. W 2009 r. doszło do podpisania deklaracji o współpracy i wzajemnych konsultacjach - warto podkreślić, że formalne uzgodnienie współpracy nastąpiło po kilkudziesięciu latach istnienia obu organizacji.

Kolejnym podobieństwem między oboma organizacjami jest nastawienie na integrację działania w celu zwiększenia skuteczności i efektów działań. ONZ integruje prawie wszystkie kraje świata w celu dążenia do poprawy warunków życia, zdrowia, żywienia itp., natomiast NATO integruje państwa Europy i Ameryki Północnej dla wspólnych, bardziej skutecznych działań obronnych na wypadek konfliktów zbrojnych.

 

Polecamy również:

  • Powstanie NATO - państwa założycielskie

    W dniu 4 kwietnia 1949 r. dwanaście państw (Wielka Brytania, Francja, Belgia, Holandia, Luksemburg, Kanada, Stany Zjednoczone, Dania, Norwegia, Islandia, Portugalia oraz Włochy) podpisało traktat waszyngtoński (inaczej – traktat północnoatlantycki), rozpoczynający funkcjonowanie NATO. Traktat... Więcej »

  • Zadania i cele NATO

    Cele Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego można podzielić na dwie grupy: cele wojskowe i cele niewojskowe. Pierwsze z nich są oczywiście ważniejsze i wynikają z wojskowego charakteru samej organizacji. Są to: wspólne działanie państw członkowskich ma służyć zachowaniu bezpieczeństwa i pokoju, a... Więcej »

  • Struktura NATO - najważniejsze organy NATO - uprawnienia, zadania

    Struktura organizacyjna NATO jest bardzo złożona, można jednak wyróżnić organy o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania Sojuszu. Jest to przede wszystkim Rada Północnoatlantycka, w której skład wchodzą przedstawiciele wszystkich państw członkowskich (są to ministrowie obrony, spraw... Więcej »

  • Państwa członkowskie NATO - warunki członkostwa, uprawnienia

    Warunki członkostwa w NATO opisuje artykuł 10 traktatu waszyngtońskiego, zgodnie z którym, członkiem Paktu może być każde państwo europejskie, które jest w stanie realizować zapisy traktatu i  (...) wnosić wkład do bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego. Państwo takie jest... Więcej »

  • Rola i znaczenie NATO we współczesnym świecie - WOS

    Początkowo podstawowym celem NATO było zapewnianie bezpieczeństwa krajów członkowskich przed zagrożeniem ze strony ZSRR – po 1991 r. sytuacja geopolityczna uległa jednak bardzo radykalnej zmianie (m.in. likwidacji uległ opozycyjny Układ Warszawski), co spowodowało konieczność ewolucji samego Paktu. Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 2 =
ka
2023-01-17 13:03:45
tak
ANETA
2020-05-04 11:59:35
BARDZO POMOCNE !
Ostatnio komentowane
To ja ola
• 2025-01-20 14:10:30
bardzo się przyda na ściągi na kartkówki
• 2025-01-16 13:41:59
Latwe
• 2025-01-15 18:41:38
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35