Warunki członkostwa w NATO opisuje artykuł 10 traktatu waszyngtońskiego, zgodnie z którym, członkiem Paktu może być każde państwo europejskie, które jest w stanie realizować zapisy traktatu i (...) wnosić wkład do bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego. Państwo takie jest zapraszane do uczestnictwa w NATO – wymaga się jednak jednomyślnej zgody dotychczasowych członków.
Zaproszone do uczestnictwa w NATO państwo europejskie powinno wówczas złożyć dokument przystąpienia na ręce rządu Stanów Zjednoczonych. Następnie amerykański rząd informuje wszystkie strony o wpłynięciu takiego dokumentu.
Obecnie do NATO należy 28 państw: Albania, Czechy, Grecja, Kanada, Niemcy, Rumunia, Turcja, Belgia, Dania, Hiszpania, Litwa, Norwegia, Słowacja, Węgry, Bułgaria, Estonia, Holandia, Luksemburg, Polska, Słowenia, Chorwacja, Wielka Brytania, Francja, Islandia, Łotwa, Portugalia, Stany Zjednoczone i Włochy.
Państwa członkowskie NATO - uprawnienia
Szczególnie ważnym prawem członków NATO jest kwestia obronności (art. 5 Paktu) – w przypadku ataku na jedno z państw członkowskich, pozostałe państwa mają obowiązek ruszyć mu z pomocą - atak taki traktuje się bowiem jako atak na całość organizacji.