UNICEF - zadania, cele, działania

Fundusz Pomocy Dzieciom (UNICEF – United Nations International Children's Emergency Fund) powstał w 1946 r. (w wyniku przekształcenia wcześniejszej organizacji – tzw. UNRRA) z inicjatywy Polaka Ludwika Rajchmana. Fundusz został włączona do ONZ w roku 1954 r., co spowodowało znaczne rozszerzenie jego działalności. Początkowo bowiem UNICEF skupiał się na pomocy lekarskiej, a następnie rozszerzył swoje działanie także m.in. o edukację.

UNICEF - cele

Misją UNICEF jest pomoc dzieciom – zapewnienie im warunków zaspokojenia podstawowych potrzeb, opieki zdrowotnej, edukacji. UNICEF działa na całym świecie, jednak organizacja jest najbardziej potrzebna tam, gdzie dochodzi do wojen (międzynarodowych i wewnętrznych), klęsk żywiołowych, gdzie dochodzi do skrajnego ubóstwa i biedy.

Finansowanie organizacji pochodzi w całości od darczyńców – swoje dochody UNICEF uzyskuje od osób prywatnych, a także rządów państw, firm, różnego typu instytucji. Jednym ze sposobów zdobywania funduszy jest coroczna emisja kartek świątecznych UNICEF, z których dochód jest przeznaczony na działalność funduszu.

W 1965 r. UNICEF został laureatem pokojowej nagrody Nobla.

Organizacja działa na terenie 190 krajów świata. Jej siedziba główna znajduje się w Nowym Jorku, jednak swoją działalność opiera przede wszystkim na siedmiu biurach regionalnych, które są rozmieszczone równomiernie w skali świata i obejmują wszystkie kontynenty. Na terenie Europy działa Biuro Regionalne Europy Środkowej i Wschodniej, Wspólnoty Niepodległych Państw i Państw Bałtyckich – jego siedzią jest Genewa.

Poza biurami regionalnymi działają również Komitety Narodowe UNICEF (w Polsce działa on w Warszawie).

Głównym organem UNICEF jest Rada Zarządzająca – jej skład wybiera Rada Gospodarczo-Społeczna (36 członków wybieranych na trzyletnią kadencję. Funkcjami Rady Zarządzającej są: wskazywanie kierunków rozwoju Funduszu, zajmowanie się kwestiami administracyjnymi, budżetem, zatwierdzanie projektów.

Polecamy również:

  • ONZ - ochrona praw człowieka

    Ochrona praw człowieka jest jednym z najważniejszych celów stawianych sobie przez Organizację Narodów Zjednoczonych – mówi o tym artykuł 1. pkt 3 Karty Narodów Zjednoczonych: Doprowadzić do współdziałania międzynarodowego w rozwiązywaniu zagadnień o charakterze... Więcej »

  • Misje pokojowe ONZ - najważniejsze, z udziałem Polaków - WOS

    Artykuł 1 Karty Narodów Zjednoczonych głosi, iż jednym z podstawowych celów Organizacji Narodów Zjednoczonych jest (...) utrzymać międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo, stosując skuteczne środki zbiorowe dla zapobiegania zagrożeniom pokoju i ich usuwania, tłumienia aktów agresji i... Więcej »

  • Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFP)

    Światowy Program Żywnościowy (World Food Programme) jest największą organizacją humanitarną świata. Jego głównym celem jest dążenie do przeciwdziałania głodowi przede wszystkim w krajach rozwijających się. Światowy Program Żywnościowy jest jedną z agend Organizacji Narodów Zjednoczonych –... Więcej »

  • Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP)

    Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju powstał w 1965 r. i obecnie działa na terenie 166 krajów świata. Podstawowym celem Programu jest zwiększenie i wykorzystanie potencjału rozwojowego, a także dążenie do poprawy jakości życia mieszkańców, m.in. poprzez zwalczanie wykluczenia... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 1 + 2 =
dfrrdyhfgg
2021-12-16 16:25:05
dzk
zadanie
2017-06-06 17:22:54
pomogliście mi mam takie zadanie
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02