Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Egalitaryzm - definicja, przedstawiciele, założenia

Egalitaryzm jest to pochodzący od francuskiego słowa „egalite”, czyli „równość” pogląd społeczno- polityczny uznający zasadę równości ekonomicznej, politycznej i społecznej wszystkich obywateli, jako podstawę sprawiedliwego ustroju społecznego. Sprawiedliwe dla obywateli jest to, co czyni równymi ich warunki życia oraz prawa, którym podlegają.

Przeciwieństwem egalitaryzmu jest stworzony przez Kartezjusza w XVII wieku elitaryzm zakładający istnienie podziałów klasowych i grup społecznych posiadających większy wpływ na władzę i udział w podziale dóbr od innych.

Egalitaryzm pojawił się już w czasach renesansu w dziełach takich myślicieli jak Tomasz Morus czy Tommaso Campanella oraz w XVIII i XIX wieku, kiedy nastąpił jego największy rozkwit (formowanie się społeczeństw obywatelskich, początki emancypacji kobiet, tworzenie pierwowzorów robotniczych związków zawodowych) u Jana Mesliera, Gabriela Mably, Gabriela Morelly i Roberta Owena.

Egalitaryzm występuje jako element dodatkowy w wielu doktrynach politycznych: liberalnej, komunistycznej, demokratycznej i innych. Sprzeciwia się mu za to monarchia oraz doktryny totalitarne.

W dzisiejszych czasach egalitaryzm jest przede wszystkim „równością

Zobacz również

 • Cele i funkcje państwa - WOS

  Wszystkie państwa zmierzają mają wyznaczone pewnego rodzaju cele, zadania do zrealizowanie, i aby móc funkcjonować w miarę sprawie, musi spełniać określone funkcje. Poprzez funkcje państwa rozumieć należy całokształt działalności w ważnych dla społeczeństwa strefach życia.

  Więcej
 • Cechy państwa - WOS

  -

  Więcej
 • Państwo - definicja. Koncepcja państwa wg Platona - WOS

  Państwo –definicja Wyznaczanie jednej definicji państwa jest dość skomplikowane, bowiem ma ono wiele różnych znaczeń. Najogólniej można je określić jako organizację społeczną, która posiada określoną strukturę, aparat władzy, prawo, terytorium i suwerenność. Jednak poszczególne dziedziny mają ni...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 1 =
Ostatnio komentowane
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11
Prawie jakbym widział to, czego nie uczyłem się w szkole średniej, a być może to jes...
Aleksander • 2020-04-03 10:40:04