Demokracja szlachecka w Polsce - charakterystyka, skutki, wady i zalety

Ustrój polityczny w Polsce rozwijał się w sposób wyraźnie odbiegający od krajów Europy Zachodniej, gdzie w czasie renesansu powstawały bardzo silne monarchie (tzw. monarchie absolutne). Rozwój monarchii stanowej w Polsce doprowadził bowiem do nadmiernego wzrostu rangi i przywilejów stanu szlacheckiego (co było możliwe w związku ze słabością mieszczaństwa i wsparciem duchowieństwa) – okres ten możemy nazwać demokracją szlachecką (pojęcie to powstało jednak znacznie później – w XIX wieku). W Polsce trwał on właściwie od XV wieku (od uzyskanych w 1454 r. przywilejów cerekwickich) do czasów rozbiorów w wieku XVIII.

Demokracja szlachecka w Polsce - charakterystyka

Charakterystyczne cechy demokracji szlacheckiej:

- bardzo ograniczona rola monarchy na rzecz szlachty, obradującej na sejmach i sejmikach,

- zajmowanie przez szlachtę zdecydowanej większości w urzędach państwowych,

- słabość polskiej armii, która opierała się prawie wyłącznie o tzw. „pospolite ruszenie” wśród szlachty,

- wsparcie szlachty przez Kościół; bardzo istotna rola Kościoła w państwie.

Skutkiem rozwoju demokracji szlacheckiej było nadmierne osłabienie centralnej władzy państwa, które uczyniło Polskę krajem podatnym na wpływy zewnętrzne, a następnie na upadek kraju pod koniec XVIII wieku.

Demokracja szlachecka w Polsce - wady i zalety

Mimo negatywnych skutków, do których ostatecznie doprowadził rozwój demokracji szlacheckiej w Polsce, trzeba zaznaczyć, że miała ona również ważne cechy pozytywne. Były to m.in.:

- w pewien sposób rozwijała idee równości (nawet jeśli dotyczyło to dość ograniczonej liczebnie grupy społecznej), ponieważ postulowała wartości i równości całej szlachty (nie tylko najbogatszych),

- rozwinęła elekcyjny wybór króla, który docelowo miał prowadzić do wyboru osoby najbardziej predysponowanej do sprawowania władzy (w rzeczywistości to rozwiązanie się niestety nie zawsze sprawdzało, a wybór króla stawał się często efektem gry politycznej możnych rodów),

Jeśli chodzi o wady demokracji szlacheckiej, to doprowadziła ona do tego, że władzę w państwie często sprawowali obcokrajowcy lub inne osoby, które stanowisko króla traktowały jako drogę do własnych korzyści, bez refleksji na temat siły i dobra kraju oraz jego mieszkańców. Co więcej, władzę w państwie w rzeczywitości sprawowała magnateria, która mogła kupować poparcie drobnej szlachty - często kierowano się własnym interesem i możliwością zysku.

Polecamy również:

 • Monarchia stanowa w Polsce - cechy, stany, geneza

  Monarchia stanowa jest jednym z rodzajów ustrojów politycznych, który rozprzestrzenił się w Europie pod koniec epoki średniowiecza.  Więcej »

 • Feudalizm w Polsce

  Feudalizm był ustrojem społeczno-politycznym charakterystycznym dla krajów europejskich epoki średniowiecza (w różnych formach występował on jednak także w innych rejonach świata). W swej najpełniejszej formie ustrój ten rozwinął się we Francji, ale także w Polsce można zaobserwować pewne... Więcej »

 • Rzeczpospolita Polska - I RP, II RP, III RP - ustrój

  Nazwa Rzeczpospolita odnosi się do pojęcia republikim, czyli ustroju , w którym suwerenem jest naród, najczęściej sprawujący władzę za pośrednictwem wybieranych przedstawicieli.  Więcej »

 • Socjalizm w Polsce - Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL)

  Ustrój socjalistyczny jest jedną z odmian ustroju politycznych – ustrój ten był przez ponad 40 lat charakterystyczny dla Polskiej Republiki Ludowej, czyli państwa powstałego po II wojnie światowej w miejsce Rzeczpospolitej Polski. Więcej »

Komentarze (3)
Wynik działania 2 + 1 =
niezgoda
2020-01-05 13:19:10
przepraszam za blad mialem napisac ze wielu wladcow byloz innych panstw a ja bym dal to do plusow poniewaz przez to polscy wladcy nie wladali tylko polska ale tez innymi krolestwami i ksiestwami
niezgoda
2020-01-05 13:16:05
nie zgodze sie z tym ze napisaliscie jako minus : wielu wladcow bylo z innych panstw ale przez to polscy wladcy wladali czesto nie tylko polska ale tez i innymi krolestwami i ksiestwami
heheszki
2016-11-17 16:46:57
Naprawdę? Tu mozna było więcej wad dopisać: liberum veto, nihil novi z 1505 roku czy też ciągły kryzys gospodarczy wywoływany przez egoizm szlachty niechcącej uchwalić nowych podatków ( co poniekąd jest to wina Ludwika Węgierskiego, przywilej generalny w Koszycach) Aczkolwiek można by napisać więcej.
Ostatnio komentowane
Gosha, a nie beatrycze odebrała ho z lotniska
• 2023-03-30 20:41:26
mało pomocne
• 2023-03-30 17:27:11
super
• 2023-03-30 14:44:16
Jk
• 2023-03-30 13:45:02