Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Demokracja szlachecka w Polsce - charakterystyka, skutki, wady i zalety

Ostatnio komentowane
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
mega
Zuza • 2018-06-06 17:25:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ustrój polityczny w Polsce rozwijał się w sposób wyraźnie odbiegający od krajów Europy Zachodniej, gdzie w czasie renesansu powstawały bardzo silne monarchie (tzw. monarchie absolutne). Rozwój monarchii stanowej w Polsce doprowadził bowiem do nadmiernego wzrostu rangi i przywilejów stanu szlacheckiego (co było możliwe w związku ze słabością mieszczaństwa i wsparciem duchowieństwa) – okres ten możemy nazwać demokracją szlachecką (pojęcie to powstało jednak znacznie później – w XIX wieku). W Polsce trwał on właściwie od XV wieku (od uzyskanych w 1454 r. przywilejów cerekwickich) do czasów rozbiorów w wieku XVIII.

Demokracja szlachecka w Polsce - charakterystyka

Charakterystyczne cechy demokracji szlacheckiej:

- bardzo ograniczona rola monarchy na rzecz szlachty, obradującej na sejmach i sejmikach,

- zajmowanie przez szlachtę zdecydowanej większości w urzędach państwowych,

- słabość polskiej armii, która opierała się prawie wyłącznie o tzw. „pospolite ruszenie” wśród szlachty,

- wsparcie szlachty przez Kościół; bardzo istotna rola Kościoła w państwie.

Skutkiem rozwoju demokracji szlacheckiej było nadmierne osłabienie centralnej władzy państwa, które uczyniło Polskę krajem podatnym

Polecamy również:

 • Monarchia stanowa w Polsce - cechy, stany, geneza

  Monarchia stanowa jest jednym z rodzajów ustrojów politycznych, który rozprzestrzenił się w Europie pod koniec epoki średniowiecza.  Więcej »

 • Feudalizm w Polsce

  Feudalizm był ustrojem społeczno-politycznym charakterystycznym dla krajów europejskich epoki średniowiecza (w różnych formach występował on jednak także w innych rejonach świata). W swej najpełniejszej formie ustrój ten rozwinął się we Francji, ale także w Polsce można zaobserwować pewne... Więcej »

 • Rzeczpospolita Polska - I RP, II RP, III RP - ustrój

  Nazwa Rzeczpospolita odnosi się do pojęcia republikim, czyli ustroju , w którym suwerenem jest naród, najczęściej sprawujący władzę za pośrednictwem wybieranych przedstawicieli.  Więcej »

 • Socjalizm w Polsce - Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL)

  Ustrój socjalistyczny jest jedną z odmian ustroju politycznych – ustrój ten był przez ponad 40 lat charakterystyczny dla Polskiej Republiki Ludowej, czyli państwa powstałego po II wojnie światowej w miejsce Rzeczpospolitej Polski. Więcej »

Komentarze (1)
5 + 5 =
Komentarze
heheszki • 2016-11-17 16:46:57
Naprawdę? Tu mozna było więcej wad dopisać: liberum veto, nihil novi z 1505 roku czy też ciągły kryzys gospodarczy wywoływany przez egoizm szlachty niechcącej uchwalić nowych podatków ( co poniekąd jest to wina Ludwika Węgierskiego, przywilej generalny w Koszycach) Aczkolwiek można by napisać więcej.