Rzeczpospolita Polska - I RP, II RP, III RP - ustrój

Nazwa Rzeczpospolita odnosi się do pojęcia republikim, czyli ustroju , w którym suwerenem jest naród, najczęściej sprawujący władzę za pośrednictwem wybieranych przedstawicieli. 

Nazwa I Rzeczpospolitej odnosi się do okresu historycznego od połowy XV wieku do utraty niepodległości w wyniku III rozbioru (1795 r.).

II Rzeczpospolita to natomiast okres dwudziestolecia międzywojennego, czyli czasu od odzyskania niepodległości w 1918 r., po rok 1939. III Rzeczpospolita stanowi nawiązanie do wcześniejszych – świadczy o kontynuacji tradycji republikańskich (zwierzchniej władzy narodu) po kilkudziesięcioletniej przerwie.

Z nazwą III Rzeczpospolitej mamy do czynienia od początku lat 90. do czasów obecnych.

Należy zaznaczyć, że chociaż od 1947 r. do lat 90. Państwo Polskie nosiło nazwę Polska Rzeczpospolita Ludowa (czyli podwójne podkreślenie znaczenia ludu/narodu), właściwa władza nie należała do obywateli kraju, ale była dyktowana przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i wyznawców ideologii socjalistycznej oraz komunistycznej.

Polecamy również:

 • Monarchia stanowa w Polsce - cechy, stany, geneza

  Monarchia stanowa jest jednym z rodzajów ustrojów politycznych, który rozprzestrzenił się w Europie pod koniec epoki średniowiecza.  Więcej »

 • Feudalizm w Polsce

  Feudalizm był ustrojem społeczno-politycznym charakterystycznym dla krajów europejskich epoki średniowiecza (w różnych formach występował on jednak także w innych rejonach świata). W swej najpełniejszej formie ustrój ten rozwinął się we Francji, ale także w Polsce można zaobserwować pewne... Więcej »

 • Demokracja szlachecka w Polsce - charakterystyka, skutki, wady i zalety

  Ustrój polityczny w Polsce rozwijał się w sposób wyraźnie odbiegający od krajów Europy Zachodniej, gdzie w czasie renesansu powstawały bardzo silne monarchie (tzw. monarchie absolutne). Rozwój monarchii stanowej w Polsce doprowadził bowiem do nadmiernego wzrostu rangi i... Więcej »

 • Socjalizm w Polsce - Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL)

  Ustrój socjalistyczny jest jedną z odmian ustroju politycznych – ustrój ten był przez ponad 40 lat charakterystyczny dla Polskiej Republiki Ludowej, czyli państwa powstałego po II wojnie światowej w miejsce Rzeczpospolitej Polski. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45