Wniebowstąpienie Pańskie - data, ewangelia, opis - strona 2

Ewangelii św. Łukasza (24, 50-51). Temat ten został również podjęty w dwóch apokryfach z II w., tj. w Widzeniu Izajasza oraz Liście Apostołów.

Początkowo Kościół łączył Uroczystość Wniebowstąpienia z obchodami Zesłania Ducha Świętego na Apostołów. Dopiero od IV w. można mówić o osobnym święcie. W V w. pojawił się z kolei zwyczaj odmawiania modlitw błagalnych o urodzaj i oddalenie klęsk żywiołowych przez trzy dni przed dniem Wniebowstąpienia. W Polsce narodziła się tradycja urządzania w tym czasie procesji do przydrożnych krzyży,  były to tzw. Dni Krzyżowe.

Uroczystość Wniebowstąpienia ma charakter radosny. Upamiętnia bowiem dzień intronizacji Chrystusa, Jego triumfalny powrót do Ojca. Kościół podkreśla przy tym, że Jezus powrócił do Ojca wraz ze swoim ludzkim ciałem. Dlatego Wniebowstąpienie jest nie tylko ostatecznym i uroczystym wywyższeniem samego Chrystusa, który od tej pory „siedzi po prawicy Boga”, ale także wyniesieniem całej natury człowieka ponad wszystkie stworzenia, nawet ponad aniołów. To wydarzenie umacnia zatem nadzieję wiernych, że również i oni – jako członkowie Ciała Mistycznego Jezusa –  wejdą do Królestwa Bożego. Sam Chrystus zapowiadał, że ponownie wróci po wierzących

Polecamy również:

  • Niedziela Wielkanocna - liturgia, tradycje, opis

    Niedziela Wielkanocna (Wielkanoc), w kalendarzu liturgicznym występująca także pod nazwą Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, jest najstarszym i najważniejszym świętem w religii chrześcijańskiej, na co wskazują słowa św. Pawła:  Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie,... Więcej »

  • Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - data, liturgia

    Uroczystość Zesłania Ducha Świętego obchodzona jest w Kościele 7 tygodni (49 dni) po Uroczystości Zmartwychwstania. Jest zatem świętem ruchomym, ale zawsze wypada w niedzielę. Kończy okres wielkanocny w kalendarzu liturgicznym.  Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58