Starokatolicyzm - zasady, w Polsce. Starokatolicyzm a katolicyzm

W 1870 r. Sobór Watykański I ogłosił dogmat o nieomylności papieża w sprawach wiary i moralności. Został on odrzucony przez 65 biskupów oraz 21 arcybiskupów (w tym kilku kardynałów i prymasów), którzy reprezentowali elitę ówczesnego środowiska teologów katolickich. To właśnie na kanwie ich sprzeciwu wobec uznania postanowień soborowych wyodrębnił się w XIX wieku z Kościoła rzymskokatolickiego starokatolicyzm. Pierwsze ugrupowania tego odłamu powstawały na terenach Holandii, Niemiec, Szwajcarii i Austrii. Obecnie Kościoły starokatolickie można spotkać na całym świecie. Część z nich jest zrzeszona w tzw. Unii Utrechckiej, którą powołano w 1889 r. , podczas gdy pozostałe działają niezależnie.

Początkowo przeciwnicy postanowień soborowych skłaniali się ku zachowaniu całej tradycji rzymskokatolickiej przy równoczesnym zerwaniu ze Stolicą Apostolską. Z czasem jednak starokatolicyzm wypracował swoją własną naukę i zwyczaje. Należy przy tym podkreślić, że nie wszystkie „zasady” zostały przyjęte przez każdy Kościół, np. w Kościele Starokatolickim w RP nadal obowiązuje celibat. Poszczególne ugrupowania starokatolickie cechuje bowiem daleko idąca niezależność, wynikająca z braku centralizacji władzy.

Starokatolicy nawiązują w swojej doktrynie, kulcie i liturgii do chrześcijaństwa z pierwszego tysiąclecia, uznając orzeczenia dogmatycznie wyłącznie pierwszych siedmiu soborów powszechnych (siódmy sobór powszechny odbył się w 787 r. w Nicei). Odrzucają zatem dogmaty o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny i jej cielesnym wniebowzięciu, celibat, odpusty i język łaciński w liturgii (Kościoły starokatolickie wprowadziły języki narodowe już na początku XX w. ). Uznają wszystkie siedem sakramentów, przy czym sakrament pokuty może przyjmować zarówno formę spowiedzi ogólnej (powszechnej), jak i spowiedzi indywidualnej (usznej).

Kościoły starokatolickie nie uznają zwierzchnictwa papieża, ale przyznają mu – jako biskupowi Rzymu – honorowy prymat (primus inter pares) ze względów historycznych.  

W starokatolicyzmie zachowano potrójny urząd kościelny (biskup, prezbiter, diakon). Na czele każdego Kościoła stoi synod, w którego skład wchodzą wszyscy biskupi i księża oraz świeccy reprezentanci poszczególnych parafii.  Większość ugrupowań starokatolickich wprowadziło także pod koniec XX w. ordynację kobiet.

W Polsce Kościołami starokatolickimi są: Kościół Polskokatolicki  (członek Unii Utrechckiej), Kościół Starokatolicki Mariawitów (pozostający w interkomunii z Unią) , Kościół Katolicki Mariawitów, Kościół Starokatolicki, Polski Narodowy Kościół Katolicki.

Polecamy również:

  • Kościół greckokatolicki w Polsce - doktryna

    Kościół Greckokatolicki (Kościół bizantyjsko-ukraiński) zaliczany jest do grona katolickich Kościołów wschodnich. Powstał w wyniku unii brzeskiej podpisanej w 1596 r. pomiędzy Stolicą Apostolską i większością prawosławnych władyków na synodzie w Brześciu Litewskim. Więcej »

  • Kościół rzymskokatolicki w Polsce - doktryna

    Kościół Rzymskokatolicki (zwany również Kościołem katolickim obrządku łacińskiego bądź Kościołem zachodnim) jest największą pod względem liczby wyznawców częścią Kościoła katolickiego na świecie. Według danych opublikowanych w Annuario Pontificio (roczniku statystycznym Stolicy... Więcej »

  • Tradycjonalizm katolicki - Sedewakantyzm

    Tradycjonalizmem katolickim nazywa się nurt katolicyzmu, który wyłonił się na skutek sprzeciwu części duchowieństwa wobec postanowień Soboru Watykańskiego II. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
.
• 2024-09-05 17:12:32
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33