Modlitwa Anioł Pański

Anioł Pański (łac. Angelus Domini) to modlitwa maryjna, której treść nawiązuje do Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie (Łk 1, 26-38). Jej historia sięga średniowiecza (powstanie Anioła Pańskiego datuje się pomiędzy XI a XIV w.), kiedy to biciem dzwonów wyznaczano pory dnia: rano, południe oraz wieczór. Wówczas odmawiano trzykrotnie Pozdrowienie Anielskie, a modlitwa nie była jeszcze przedzielona wezwaniami. Do tej tradycji w swoim utworze Na Anioł Pański nawiązał Kazimierz Przerwa-Tetmajer.

Była i wciąż jest to modlitwa odmawiana zazwyczaj w intencji pokoju. Ma charakter błagalny – wierny zwraca się w słowach modlitwy do Maryi o Jej miłosierne wstawiennictwo. Obecna forma sięga prawdopodobnie czasów Piusa V, który był papieżem w latach 1566-72. W 1742 roku, Benedykt XIV polecił, aby w czasie okresu wielkanocnego zastąpić „Pozdrowienie Anielskie” modlitwą „Regina coeli” (Królowo Niebios).

Anioł Pański to modlitwa odmawiana codziennie przez papieży, często w ramach spotkania z wiernymi zebranymi na placu św. Piotra. W niedzielę wiąże się z krótką katechezą oraz błogosławieństwem.

Rozpowszechnienie modlitwy Anioł Pański zawdzięcza się przede wszystkim zaonom franciszkańskim.

W modlitwie

Polecamy również:

 • Rodzaje modlitwy

  błogosławieństwo, adoracja, modlitwa prośby, modlitwa dziękczynienia i modlitwa uwielbienia. Więcej »

 • Modlitwa prywatna i publiczna

  Modlitwa prywatna jest modlitwą jednej osoby (lub jednej rodziny), która modli się za siebie bądź za innych bez udziału Kościoła. Może przyjmować różne formy, tj. może być cicha, głośna, śpiewana. Więcej »

 • Formy modlitwy

  Wśród form modlitwy wyróżnia się: modlitwę ustną, rozmyślanie oraz kontemplację. Więcej »

 • Wyznanie wiary (credo)

  Wiara jest odpowiedzią dawaną Bogu – odpowiedzią na Jego Objawienie. „Wierzyć” to znaczy poddać się Panu i być całkowicie posłusznym Jego woli. Wiara jest łaską, darem Bożym.  Więcej »

 • Modlitwa Ojcze Nasz

  Modlitwa Ojcze Nasz wywodzi się z Ewangelii i jest uważana za podstawową modlitwę chrześcijańską. Została spisana przez św. Łukasza (wersja krótsza – pięć próśb) i św. Mateusza (wersja rozszerzona – siedem próśb). Modlitwę Ojcze Nasz przekazał uczniom sam Jezus Chrystus. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 2 =
krulowa
2021-03-16 09:02:27
ok
Ostatnio komentowane
super wyjaśnione!
Amelia • 2021-12-07 07:58:07
Fajne
Geniusz matematyczny • 2021-12-06 19:23:28
Ruda, dziękujemy za zwrócenie uwagi, poprawione :)
ADMIN • 2021-12-07 11:56:56
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03
ok
Shrek • 2021-12-04 18:50:37