Maryja - Królowa Polski - historia - strona 4

i mury obronne wizerunkami Matki Bożej, co miało zapewnić Jej opiekę.

Na terenie Polski znajduje się kilkadziesiąt dużych i znanych sanktuariów maryjnych. Wiele przydrożnych kapliczek również jest poświęconych Matce Bożej. Ponadto tyle pieśni religijnych ku czci Maryi nie ma żaden naród w świecie, co naród polski. Jedną z nich jest powstała w 2. połowie XIX wieku Z dawna Polski Tyś Królową, którą wykonuje się m.in. na skupieniach religijnych i ważnych uroczystościach kościelnych. .

Matce Bożej artyści często poświęcali swoje utwory literackie, czego przykładem jest hymn Bogarodzica, uważany za najstarszy utwór w języku polskim. Z kolei ołtarz Wita Stwosza ołtarz Zaśnięcie Matki Bożej wykonany dla głównego ołtarza kościoła Mariackiego w Krakowie to arcydzieło rzeźby na skalę światową.

Maryja objawiła się w 1877 r. dwóm dziewczynkom w Gietrzwałdzie (obecnie województwo warmińsko-mazurskie). Z ich relacji wynika, że Matka Boża siedziała na tronie, w koronie na głowie i z berłem w dłoni, i  sama przedstawiła się jako Królowa Polski.

Polecamy również:

 • Dogmaty maryjne w Kościele katolickim

  431 rok – „O Bożym Macierzyństwie Maryi” ; 649 rok – „O Maryi zawsze Dziewicy”; 1854 rok – „O Niepokalanym Poczęciu Maryi”; 1950 rok – „O wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny”  Więcej »

 • Objawienia maryjne

  Objawienia maryjne w świetle nauki Kościoła rzymskokatolickiego są objawieniami prywatnymi, zatem nie stanowią żadnej prawdy wiary. Oznacza to, że nikt nie jest zobowiązany w nie wierzyć. Obowiązujące objawienie skończyło się bowiem w czasach apostolskich. Więcej »

 • Sanktuaria maryjne w Polsce - informacje, opis

  Sanktuarium to miejsce kultu, które związane jest z wydarzeniem nadprzyrodzonym (np. objawieniem, cudem), relikwiami bądź cudownym wizerunkiem. Pielgrzymują do niego wierni, aby modlić się, wypraszać łaski (intencja błagalna), przebaczenie (intencja pokutna) bądź podziękować (intencja dziękczynna). Więcej »

 • Święta maryjne w ciągu roku obchodzone w Polsce - jakie są, daty

  Podział na uroczystości, święta, wspomnienia obowiązkowe oraz wspomnienia dowolne/obchód lokalny. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
2
kk • 2021-01-22 14:02:14
czasownik Amerykę osoba liczba czas rodzaj ...
maja kaja • 2021-01-22 12:34:31
Frankowi- germański lud barbarzyński.
ANONIM • 2021-01-22 11:10:48
nieeeeee pomocneeeee
ja bo kto inny • 2021-01-22 09:16:29
dzieki
dwasdwadsa • 2021-01-22 08:10:58